Březinská tabule

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Březinská tabule
Vrch Komošín z Bezdědického Klučku
Vrch Komošín z Bezdědického Klučku

Nejvyšší bod380 m n. m. (bezejmenná kóta)

Nadřazená jednotkaBělská tabule
Sousední
jednotky
Radechovská pahorkatina
Skalská tabule
Ralská pahorkatina[1]

SvětadílEvropa
StátČesko Česko
Map
Horninysedimenty, neovulkanity
PovodíBělá, Jizera
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Březinská tabule je geomorfologický podokrsek v jihozápadní části Bělské tabule, ležící v okresech Mladá Boleslav a Česká Lípa. Území se rozkládá zhruba mezi obcemi Březovice na jihu, Bezděz na západě a údolím Bělé na východní straně. Leží zde město Bělá pod Bezdězem a jeho místní části, např. Březinka, podle níž je podokrsek pojmenován.

Charakter území

Obec Bezděz a Březinská tabule z Bezdězu

Území má charakter tabule s vůči sobě mírně ukloněnými dílčími denudačními plošinami, přičemž celá tabule se plynule sklání od SZ k JV. Je tvořena svrchnokřídovými sedimenty (vápnito-jílovité pískovce a spraše) a ojedinělými proniky neovulkanitů v jižní části. Podokrsek rozčleňují pravostranné boční rokle hlavního údolí Bělé. Je zdě několik nepříliš výrazných kopců, některé z nich jsou budovány neovulkanity. Využití území je zhruba rovnoměrně rozděleno mezi lesy (převážně borové porosty) a zemědělskou půdu.[2][3][4]

Geomorfologické členění

Podokrsek Březinská tabule náleží do celku Jizerská tabule, podcelku Středojizerská tabule a okrsku Bělská tabule. Dále se již nečlení. Tabule sousedí na severu a východě se sesterským podokrskem Bělská tabule, Radechovskou pahorkatinou, na jihu s okrskem Skalská tabule a na západě s celkem Ralská pahorkatina.[1]

Významné vrcholy

  • Komošín (351 m)
  • Štědrá (333 m)
  • Kovářův kopeček (332 m)

Nejvyšším bodem Březinské tabule je bezejmenná kóta (380 m n. m.) na západě při styku s Velkým Bezdězem v okrsku Bezdězská vrchovina.

Odkazy

Reference

  1. a b BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  2. Geomorfologická a terénní mapa [online]. mapy.nature.cz [cit. 2014-02-13]. Dostupné online. 
  3. Česká geologická služba [cit. 2014-02-13]. Dostupné online. 
  4. Mapy.cz [online]. Seznam.cz [cit. 2014-02-13]. Dostupné online.