Bílý Halštrov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bílý Halštrov
Údolí řeky
Údolí řeky
Základní informace
Délka toku257 km
Plocha povodí5154[pozn. 1] km²
Průměrný průtok26[pozn. 2] m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-15-05-012
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Karlovarský kraj) NěmeckoNěmecko Německo (Sasko - Plavno, Leipzig, Durynsko - Greiz, Gera, Sasko-Anhaltsko - Zeitz, Halle)
Úmoří, povodí
Severní moře, Labe, Sála (Německo 99,08%, Česko 0,92%)
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bílý Halštrov (německy Weisse Elster) je řeka v České republice (okres Cheb) a v Německu (Sasko, Sasko-Anhaltsko, Durynsko). Je 257 km dlouhá, z toho jen 11,1 km je na území České republiky. Plocha povodí měří 5154 km², v České republice 47,6 km².

V minulosti se stejným jménem nazývala rovněž říčka Klášterní voda (Klosterwasser) v Horní Lužici[1] a to jako jmenné opozitum jiné tamní řeky Černého Halštrova (v častném duálu řek: černá - bílá nebo temná - světlá). Není známo, že by se tento název tam (třeba v lidovém mluvě) používal i nyní.

Průběh toku

Řeka pramení v západním předhůří Krušných hor 1 km severně od vesnice Výhledy (obec Hazlov) v Ašském výběžku. Odtud teče převážně severním směrem a u Doubravy (části Aše) opouští české území. Protéká převážně kopcovitou krajinou. Ústí zprava do řeky Sály (povodí Labe).

Je to nejvýznamnější řeka protékající Lipskem. Na jejím toku dále leží města Plauen (Plavno), Greiz, Gera, Zeitz a při ústí Halle.

Přítoky

Vodní režim

Zdrojem vody jsou sněhové a dešťové srážky. Vyšších vodních stavů dosahuje na jaře a v létě. Průměrný průtok v ústí je 26 m³/s.

Využití

V povodí horního toku bylo vybudováno několik přehradních nádrží. Na českém území je největším rybník Bílý Halštrov.

Odkazy

Poznámky

  1. Z toho 18,8 km² v České republice.
  2. Na státní hranici je průměrný průtok 0,5 m³/s.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Weiße Elster na německé Wikipedii. V tomto článku byly použity informace z Velké sovětské encyklopedie, heslo „Вейсе-Эльстер“.

  1. Adolf Černý mapa: Srbové v Horní a Dolní Lužici in: Ottův slovník naučný. Praha 1905 sv. XXIII.

Externí odkazy