Buzzmarketing

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Buzzmarketing je netradiční forma marketingu, jež se zaměřuje na vyvolání rozruchu, poprasku, bzukotu (z anglického slova buzz) o konkrétní značce, produktu, firmě, akci. Mezi součást buzz marketingu lze označit i virální marketing a astroturfing.

Aby byla kampaň úspěšná vždy je potřeba přijít s něčím novým, šokujícím, neobvyklým, zábavným, tajemným, provokativním, hodí se také otvírat různá tabu (sex, lži), neuškodí ani když se kampaně zúčastní známá osobnost, která má k produktu značce neobvyklý vztah.

Tato reklama může být nejlevnější formou reklamy vůbec, avšak o to náročnější je na přípravu a vymyšlení samotné koncepce. Nejdůležitější je nabídnout lidem téma, které je zaujme nebo pobaví natolik, aby sdělení rozšířili mezi své přátele. Těch úspěšnějších kampaní se potom chytí i média, novináři, televize, rádia. buzz v drtivé většině vzniká sám, nicméně jeho růst a šíření je možné uměle živit Můžeme říct, že buzz vzniká sám, nicméně jeho růst a směr je možné uměle udržovat, tam kde ho potřebujeme.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Buzz marketing je tu od pradávna, reklama se ústním podáním (Word of mouth) šířila od nepaměti. Dnes je však Buzmarketing považován za jednu z nejúčinnějších reklam vůbec.[1] A to hlavně s nástupem nových technologií, masmédií, sociálních sítí atd... (facebook, twitter)

Buzzmarketing byl dlouhou dobu považován za vedlejší či podřadnou formu prezentace produktu, nebo služby. V současné době je však trendem nejenom malých firem, ale dokonce i nadnárodních značek a korporací.

  1. Martin Vilímek a Karel Svoboda, BUZZMARKETING Z HOVNA, 2009

Buzz specialisté[editovat | editovat zdroj]

  • Mark Hughes je dnes ředitelem poradenské firmy Buzzmarketing a moderátorem vlastní rozhlasové talk show The Buzz Factor. Pracoval pro Pep Boys, PepsiCo a Half.com (a tedy i eBay) je vyhledávaným poradcem, lektorem a řečníkem v oblasti Buzzmarketingu. Jeho kniha Buzzmarketing - Přimějte lidi, aby o vás mluvili, se stala bestsellerem v oblasti Buzzmarketingu
  • Emanuel Rosenje je jedním z největších světových odborníků na buzz marketing, přednáší po celém světě a proslavil se bestsellerem The Anatomy of Buzz.