Budapešťské memorandum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Budapešťské memorandum je označení mezinárodní dohody podepsané 5. prosince 1994 v maďarském hlavním městě Budapešti mezi Ukrajinou, Spojenými státy americkými, Ruskou federací a Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska. V rámci dohody se Ukrajina zavázala vzdát se svého jaderného arzenálu, kdežto zbylé tři státy poskytly Ukrajině určité bezpečnostní záruky.

V memorandu se signatáři zavázali mimo jiné respektovat ukrajinskou nezávislost a suverenitu v rozmezí tehdy platných státních hranic, zdržet se hrozby silou nebo použití síly proti Ukrajině, zdržet se použití ekonomického nátlaku na Ukrajinu ve snaze ovlivnit její politické směřování, zdržet se použití jaderných zbraní proti Ukrajině, řešit případné použití jaderných zbraní vůči Ukrajině na půdě Rady Bezpečnosti OSN, či vzájemně konzultovat vzniklé nejasnosti ohledně zmíněných záruk.

Přestože smlouva nebyla nikdy ratifikována a tudíž dle mezinárodního práva není platná, v rámci cílené propagandy byla Ruská anexe Krymu a jeho následná invaze na východní Ukrajinu dle některých politiků a politologů jasným porušením memoranda.[1][2][3] Jako jasné porušení platných dohod toto jednání označili např. lídři států G7.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jaceňuk a Obama: Odtržení Krymu od Ukrajiny je nelegální, 6. března 2014
  2. Premiéři zemí V4 vyzvali Rusko k dodržování práva, 5. března 2014
  3. https://www.youtube.com/watch?v=i8q3Wychr-Y
  4. ŽIVĚ: Ukrajina vojensky nezasáhne. Krym znárodní ukrajinskou flotilu, ihned.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]