Brtníky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Brtníky
Brtníky – silnice směrem na Mikulášovice,západní okraj obce

Brtníky – silnice směrem na Mikulášovice,
západní okraj obce

charakter sídla: vesnice
domů: 186
PSČ: 407 60
součást obce: Staré Křečany
okres: Děčín
katastrální území: Brtníky (10,45 km²)
Brtníky
Red pog.png
Brtníky
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce

Vesnice Brtníky (německy Zeidler) správně náleží pod obec Staré Křečany. Leží v Šluknovském výběžku 8 km západně od Rumburku na rozhraní Lužických hor a Labských pískovců. Svojí polohou na okraji národního parku České Švýcarsko plní úlohu jeho severní vstupní brány.

Původ jména[editovat | editovat zdroj]

Německý výraz Zeidler (otec včel) označoval včelaře, kteří se o včelstva a úly starali. Po odsunu německého obyvatelstva po druhé světové válce dostala vesnice český název podobného významu, Brtníky. Brtě je výraz označující dutiny stromů a ti kteří v nich chovali včelstva, byli nazýváni Brtníky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší osídlení je již z mladší doby kamenné. Další osídlení této oblasti je známo až z doby po roce 1084, kdy při německé kolonizaci byly založeny sousední Mikulášovice. První písemná zmínka o Brtníkách pak pochází z roku 1116, kdy zde Petr Berka založil velké včelařství zvané Zeidelweide.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Pro Brtníky jsou typické v přízemí roubené, v patře roubené či hrázděné chalupy s břidličným či dřevěným obložením patra, které je neseno tzv. podstávkou. Další zajímavostí je dochovaná křížová cesta k obnoveným kaplím Nejsvětější Trojice a Božího hrobu na Křížovém vrchu. Barokní jednolodní kostel sv. Martina, postavený v letech 1709-1717 podle plánů Zachariuse Hofmanna z Lipové, byl zbořen 18. února 1975.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BŘEČKOVÁ, Jana. Kostel sv. Martina v Brtníkách [online]. www.zanikleobce.cz (převzato z Děčínské vlastivědné zprávy č. 1/2002), 2008-02-05, [cit. 2009-04-30]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]