Branislav Nušić

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Branislav Nušić
Branislav Nušić
Branislav Nušić
Narození 8. října 1864
Bělehrad
Úmrtí 19. ledna 1938 (ve věku 73 let)
Bělehrad
Povolání romanopisec, novinář, dramatik, úředník, diplomat a spisovatel
Národnost Srbové
Alma mater Bělehradská univerzita
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Branislav Nušić (srbsky: Бранислав Нушић) (20. říjen 1864 - 19. leden 1938) byl srbský spisovatel, dramatik, esejista, satirik a zakladatel moderní rétoriky. Pracoval také jako novinář a diplomat. Jeho díla, mezi která patří dramata, romány, básně, ale i komedie, se zabývala hlavně lidmi a jejich mnohdy komickými životními zkušenostmi. Jeho komedie, které bavily diváky v různých městech, vynikly v tehdejší jihoslovanské literární i divadelní tvorbě a pronikly i za hranice státu. Některá jeho díla, například Cesta kolem světa, Dr., nebo Sumnjivo Lice, byla i zfilmována.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Nušić se narodil v Bělehradě a dětství strávil v Smederevu. Vojenskou službu v řadách srbského království strávil ve válce s Bulharskem, která se odehrála v roce 1885. Za svoji kontroverzní báseň "Dva raba", která byla uveřejněna v novinách "Dnevni list" byl následně odsouzen ke dvěma letům vězení. Báseň se vysmívala srbskému království, obzvláště pak tehdejší hlavě státu, králi Milanu Obrenovićovi.

V diplomatických řadách sloužil Nušić od roku 1889. Pracoval na ministerstvu zahraničních věcí, později na konzulátě v Bitole, kde se i roku 1893 oženil. Na jihu Srbska i v Makedonii strávil celkem deset let života. Jeho poslední službou v této době se stala práce vícekonzula v Prištině.

Roku 1900 získal Nušić funkci sekretáře Ministerstva školství, rychle poté se stal i dramaturgem Národního divadla v Bělehradě. Roku 1904 pak rovněž působil v divadle v Novém Sadě. Roku 1905 přesídlil zpět do srbské metropole kde se zabýval novinářstvím, psal pod pseudonymem Ben Akiba.

Znovu se vrátil k diplomatické práci v Bitole roku 1912 jako státní úředník. Roku 1913 přispěl k založení divadla ve Skopje. V tomto městě pak žil ještě do roku 1915; nedlouho po začátku první světové války odešel do Itálie, Švýcarska a Francie, kde žil až do konce tohoto konfliktu.

Po válce pracoval na uměleckém oddělení ministerstva školství v Bělehradě, kde zůstal až do roku 1923. Poté se stal pracovníkem Národního divadla v Sarajevu, odkud se roku 1927 vrátil do Bělehradu. 10. února 1933 byl vybrán za řádného člena Srbské královské akademie. Zemřel 19. ledna 1938.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Branislav Nušić na srbské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]