Bondi Beach

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bondi Beach, od 20. let 20. století velké lákadlo milovníků pláží

Bondi Beach ('bɒndaɪ) je nejpopulárnější pláž v Sydney. Nachází se na východním pobřeží jen sedm kilometrů od centra města v oblasti Bondi, od které má své jméno.

Pláž je dlouhá zhruba kilometr, druhá nejdelší v jihovýchodní části pobřeží Sydney (první je Maroubra Beach) a je oblíbená pro běžnou rekreaci i pro surfaře. Každoročně ji navštíví statisíce návštěvníků, obvyklá letní návštěva představuje 40 tisíc lidí každý víkend, oblíbená je ale také o Vánocích.[1] Přesto se současné návštěvy nevyrovnají až dvěstětisícovým davům, které se zde pravidelně rekreovaly ve 20. letech 20. století.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jméno Bondi pochází z austrálského slova označujícího zvuk vln.

V roce 1851 získal pláž a její okolí vydavatel listu Sydney Monitor Edward Smith Hall a jeho zeť Francis O’Brien, který později pláž otevřel veřejnosti. Definitivně ji za veřejnou vyhlásila městská rada 9. června 1882.[3] Ve 20. století ovlivnily podobu Bondi Beach a zástavby okolo ní hlavně vlny přistěhovalců, především uprchlíků před nacistickým holocaustem. Židé z Německa, Ruska, Československa i dalších zemí obsadili uvolněné domy po místních obyvatelích, kteří je z obavy před útoky Japonců z moře opustili a přesídlili hlouběji do vnitrozemí.[2] Pláž ale byla ve skutečnosti zasažena z moře pouze jednou a útok nezpůsobil velké škody.[1] Ke konci 20. století se z Bondi Beach stala jedna z nejprestižnějších a nejdražších adres v Sydney.[2]

Sport a rekreace[editovat | editovat zdroj]

Surfing lze provozovat na různě obtížných úsecích. Zatímco na severu je náročnost nízká, na jihu pláže ji zvyšuje zpětný proud zvaný Backpackers Express (Batůžkářský expres). Bezpečnost pláže zajišťuje v létě i podvodní síť proti žralokům.

Každoročně na pláži Bondi Beach končí 14 km dlouhý rekreační běžecký závod City to Surf (Z města k surfu), jehož se účastní na 60 000 běžců. Koná se tu i Flickerfest, největší australský festival krátkých filmů a největší světové sochařské setkání pod otevřeným nebem Sculpture by the Sea[4]

Na Bondi Beach byl už v roce 1906 založen Bondi Surf Life Saving Club, jeden z prvních záchranářských klubů na světě.[5] V roce 1929 vznikl také plavecký klub Bondi Icebergs.

Letní olympijské hry 2000[editovat | editovat zdroj]

V roce 2000 se Bondi Beach stala jedním z dějišť soutěží Letních olympijských her. Byl tu vybudován montovaný stadion pro plážový volejbal s kapacitou 10 000 míst. Pláž dostala kvůli své popularitě přednost před jinými sydneyskými plážemi – nedalekou Coogee a vzdálenější Manly.[6] Záměr vybudovat stadion na tomto místě původně vyvolal odpor ekologů i místních obyvatel, někteří se dokonce pokoušeli svou přítomností zabránit výstavbě stadionu.[7] V průběhu Her si ale místo získalo oblibu mezi sportovci díky skvělé atmosféře. Brzy po skončení Her byl stadion podle původních dohod rozebrán a v současnosti jsou místními úřady všechny míčové hry na pláži – včetně plážového volejbalu – zakázány.[8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Bondi Beach ve Wikimedia Commons V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bondi Beach, New South Wales na anglické Wikipedii.

  1. a b Bondi Beach Sydney Australia [online]. Sydney-Australia.biz, [cit. 2007-11-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c Bondi Beach, Sydney [online]. Lonely Planet, [cit. 2007-12-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. O’Brien Estate, Bondi Beach [online]. Waverley Library, 2006-7-11, [cit. 2007-12-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Sculpture by the Sea [online]. Generální konzulát České republiky v Sydney, [cit. 2007-12-01]. Dostupné online. (česky) 
  5. Sydney : The Official Guide. Příprava vydání Evan McHugh. 2. vyd. Sydney : Sydney Tourist Information Program. 176 s. ISBN 0-7343-0216-9-902. Kapitola Bondi and beach culture. (anglicky) 
  6. Official Report of the XXVII Olympiad : Preparing for the Games. 1. vyd. Svazek 1. Sydney : Sydney Organising Committee for the Olympic Games, 2001. 406 s. Dostupné online. ISBN 0-9579616-0-X. (anglicky) 
  7. SHAW, John. OLYMPICS; Bondi Blues: Plan Elicits a Protest [online]. New York Times, 2000-05-09, [cit. 2007-11-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. Bondi Beach Precinct Minutes [online]. Waverley Council, 2005-12-12, [cit. 2007-12-01]. Dostupné online. (anglicky) 

Další odkazy[editovat | editovat zdroj]