Bohumil Svoboda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bohumil Svoboda
Bohumil Svoboda v roce 2006
Bohumil Svoboda v roce 2006
Narození 20. září 1924 (90 let)
Brno
Povolání spisovatel, žurnalista, politik, režisér
Národnost česká
Stát Česká republika
Alma mater Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Žánr životopisy, publicistika, próza
Témata historie katolické církve za komunismu
Manželka Jarmila roz. Šrámková
Děti Tomáš (* 1959)
Pavel (* 1962)
Vlivy Utopie Thomase Mora
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Bohumil Svoboda v roce 2004

PhDr. Bohumil Svoboda (* 20. září 1924, Brno) je český katolický filmový pracovník, politik, spisovatel a publicista. Po řadu let byl blízkým spolupracovníkem kardinála Tomáška.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval klasické gymnázium v Praze a poté pokračoval ve studiu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a FAMU. Z FAMU byl v lednu 1949 pro svoji víru vyloučen, na Filozofické fakultě dokončil studium doktorskou prací na téma Thomas More a jeho utopie a byl promován na PhDr..

Po studiu se snažil věnovat filmu, ale to mu komunistický režim v 50. letech dlouhodobě neumožnil. V 60. letech pracoval v experimentálním multimediálním divadle Laterna magika, které ve své době představovalo světovou avantgardu.[1] S Laternou magikou se dostal v roce 1968 do Texasu na světovou výstavu Hemisfair, kde dostal nabídku na práci pro divadlo Dallas Theater Center, kde pracoval v letech 1969–1971.

Po návratu do ČSSR pracoval jako redaktor víkendové přílohy deníku Lidová demokracie, který byl orgánem Československé strany lidové. Později byl nedobrovolně přesunut do týdeníku Naše rodina, kde pracoval až do 80. let. Po omezenou dobu také redigoval Katolické noviny.

Trvale spolupracoval s katolickým disentem a podzemní církví, obvykle v pozici „těsně na hranici povoleného“. [2] Od roku 1985 organizoval tzv. Obrodný proud v Československé straně lidové.

28. listopadu 1989 byl zvolen prvním místopředsedou Československé strany lidové a v této pozici se zúčastnil řady jednání a událostí Sametové revoluce. Vzhledem ke svému věku neměl další mocenské ambice a po čase v politice skončil.

V roce 1994 založil Občanské sdružení Karel IV. (zpočátku pod názvem Nadace Karla IV.) a do roku 2007 byl jeho předsedou.[3]

Později se věnuje publicistice, zejména sepisuje biografická díla o katolických osobnostech v komunistickém režimu.

5.7.2012 mu byla udělena pamětní medaile České biskupské konference "za celoživotní angažovanost ve prospěch dobra".[1] 8.6.2013 dostal "Cenu předsedy KDU-ČSL za občanskou statečnost". [2]

Je ženatý a má dva syny: Tomáše (*1959) a Pavla (*1962).

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Andrew deShong. Magic Lantern. In: Theater 1970 3(1 Design). Duke University Press. s. 38–50. Dostupné online.
  2. PUTNA, Martin C. Zápisník XXIV. Souvislosti 3/2007. Dostupné online.
  3. Občanské sdružení Karel IV.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]