Boccia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Boccia
Paralympijský piktogram

Boccia (boča) je sport podobný francouzskému pétanque určený lidem s těžkým tělesným postižením, kteří jsou odkázáni na invalidní vozík. Jedná se o modifikaci klasických her (bocce, boules, pétanque, lawn bowling).[1] Původně byla zamýšlena jako hra pro postižené dětskou obrnou, v dnešní době ji však provozují i sportovci s jinými vážnými poruchami hybnosti.

V roce 1984 se Boccia stala paralympijským sportem s jasně danými pravidly. V roce 2008 ji provozovali tělesně postižení sportovci ve více než 50 státech.[2]

Hráči mají k dispozici dobře uchopitelné kožené míčky červené a modré barvy, podle nichž jsou rozděleni v družstvech. Důležitou roli hraje bílý míček, tzv. „Jack“, jeho vhozením do pole určený hráč zahajuje hru, ostatní se pak postupně snaží dostat míčky své barvy co nejblíže k Jacku. Vyhrává ten, jehož míčky jsou u Jacka v početní převaze. Boccii je možné hrát v tříčlenných družstvech, párech i jednotlivcích.

Boccia je jedním ze tří paralympijských sportů, jež nemají protějšek v programu letních olympijských her.

Mezinárodní asociace hráčů boccii nese název CP-ISRA, pro ČR je to pak Česká federace Spastic Handicap, o. s.[3]

MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

©

Obsah této stránky (nebo jeho část) byl odstraněn kvůli podezření z porušení autorských práv. Text, který sem byl vložen, se nápadně podobá textu z:

http://theses.cz/id/5lvndq/BP_Auspergerov_3SPVP.pdf
Tato stránka je proto nyní zapsána na Wikipedie:Porušení práv. Samotná podoba textu nutně neznamená, že k porušení práv skutečně došlo, ale aby text mohl ve Wikipedii zůstat, je třeba ověřit jeho původ. Pokud se nepodaří původ textu ověřit, bude článek či příslušná část po týdnu smazána.

Pokud jste autorem materiálu a souhlasíte s podmínkami naší licence GFDL a licence CC-BY-SA 3.0, pošlete prosím souhlas e-mailem dle pokynů na Nápověda:Svolení autora nebo na internetové stránce, ze které text pochází, uveďte jeho licencování dle GFDL a CC-BY-SA 3.0.

Podrobnější informace, jak postupovat i v jiných případech, najdete na Wikipedie:OTRS.

Neobnovujte bez vysvětlení odstraněný text. Takový text by byl opět odstraněn.

Vkládáním autorských děl do Wikipedie bez výslovného souhlasu autora nebo držitele práv k šíření pod licencemi GFDL a CC-BY-SA 3.0 porušujete zákon a pravidla Wikipedie. Uživatelům, kteří opakovaně porušují tato pravidla, může být dočasně zakázáno editovat články. Uvítáme však vaše původní příspěvky.
Pro vkladatele šablony:
Najděte autora a vložte mu na diskusní stránku:
{{subst:copyvio autor|Boccia|http://theses.cz/id/5lvndq/BP_Auspergerov_3SPVP.pdf}} --~~~~
případně použijte pro nové přispěvatele:
{{subst:copyvio nováček|Boccia|http://theses.cz/id/5lvndq/BP_Auspergerov_3SPVP.pdf}} --~~~~
a vložte sem:
Pro správce:
Pokud se tento článek potvrdí jako porušení autorských práv nebo do sedmi dnů nedojde k potvrzení jeho licence, smažte hoMezi občanská sdružení zabývající se integrovanou boccií patří Asociace integrovaných sportů a Sportem proti bariérám - Český Ráj. Dále například Jihočeská liga v iBoccii pořádaná pod záštitou centra Arpida o. s.[4] v Českých Budějovicích.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SCOAJL
  2. www.paralympic.org
  3. boccia-cb
  4. iboccia

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Boccia na anglické Wikipedii.