Boccia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Boccia
Paralympijský piktogram

Boccia (boča) je tradiční rekreační sport pro atlety, kteří jsou vzhledem ke svému tělesnému postižení odkázáni na invalidní vozík. Jedná se o modifikaci klasických her (bocce, boules, pétanque, lawn bowling).[1] Původně byla zamýšlena jako hra pro postižené dětskou obrnou, v dnešní době ji však provozují i sportovci s jinými vážnými poruchami hybnosti.

V roce 1984 se Boccia stala paralympijským sportem a v roce 2008 ji provozovali postižení sportovci ve více než 50 státech.[2]

Soutěže hry Boccia řídí Mezinárodní komise boccia (IBC) a Mezinárodní federace spastiků (CP-ISRA).[1] Boccia je jedním ze tří paralympijských sportů, jež nemají protějšek v programu letních olympijských her.

Hra[editovat | editovat zdroj]

Boccia vyžaduje od hráčů značné soustředění. Cílem hry je hodit míč co nejblíže k cílovému míčku neboli „jacku“. Hraje se převážně v tělocvičnách či na otevřených kurtech s rovným a tvrdým povrchem. Soutěžit mohou jednotlivci, dvojice nebo tříčlenné týmy, jež mohou mít i náhradníky. Při soutěžích nezáleží na pohlaví hráčů. Hrací plocha má rozměry 10 x 6 m s dvoumetrovým prázdným prostorem, jenž ji obklopuje. Míče jsou kožené, mají hmotnost 275 gramů a obvod 270 mm.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b SCOAJL
  2. www.paralympic.org

rozměry hřiště 12,5 x 6

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Boccia na anglické Wikipedii.