Bitva u Isandlwany

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bitva u Isandlwany
Konflikt: Britsko-zulská válka
Ukázka bitvy
Ukázka bitvy
Trvání: 22. ledna 1879
Naplánováno: {{{plánováno}}}
Cíl: {{{cíl}}}
Místo: Isandlwana, jižní Afrika
Casus belli: {{{příčina}}}
Výsledek: zulské vítězství
Změny území: {{{Území}}}
Strany
United Kingdom Britské impérium Zulské království
Velitelé
United Kingdom Henry Pullein†
United Kingdom Anthony Durford†
Ntshingwayo Khoza
Síla
United Kingdom 1400 Britů a 2500 Afričanů 22 000
Ztráty
United Kingdom 52 důstojníků
1277 vojáků
1000 zabito
2000 raněno
{{{poznámky}}}

Bitva u Isandlwany byla jednou z bitev britsko-zulské války. Odehrála se 22. ledna 1879 na pláních kolem Isandlwany v dnešní Jihoafrické republice. Početně silnější armáda Zulů na hlavu porazila britskou armádu vedenou Henry Pulleinem a Anthony Durfordem. Výsledek této bitvy znamenal těžkou ránu pro evropský kolonialismus 19. století.

Události před bitvou[editovat | editovat zdroj]

Britové 11. prosince 1878 doručili zulskému králi Cetshwayo ultimátum, které však král rázně odmítl. Proto britská armáda překročila 9. ledna 1879 řeku Buffalo River a vstoupila na území Zulského státu. Tato britská intervence ukazuje, že Britové absolutně věřili ve svoji neporazitelnost, neboť se s početně nedostatečnou jednotkou pustili do nevyhnutelného konfliktu.

Bitva[editovat | editovat zdroj]

Přestože britská armáda měla pouze 1400 Britů a 2500 jejich afrických spojenců a stála proti zhruba armádě 22 000 Zulů, měla díky puškám Martini-Henry zajištěnu palebnou převahu.

Zuluové se rozhodli pro frontální útok na britské linie, což bylo pro britské velení naprosto nepředstavitelné, protože taková akce způsobila ohromné ztráty. Britové věřili, že se jim podaří rozstřílet zulskou armádu pomocí svých děl a pušek. Britští velitelé si ani nepřipouštěli možnost zulského průlomu do jejich linií a nevytvořili si žádné zálohy. Zulové zahájili útok ve formaci tzv. rohů divokého zvířete (podobně jako moderní rojnice vojska při postupu proti kulometným hnízdům), což jim umožnilo snížit ztráty; přesto padly stovky Zulů, ještě než dorazily k britským pozicím. Poté, co se Zulové dostali k britským pozicím, využili své obrovské početní převahy a dokázali zvítězit a pobít všechny Brity včetně zajatců.

Hodnocení bitvy[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli Zulové utrpěli značné ztráty, je tato bitva vnímána jako jejich velké vítězství. Přestože celou válku Britové nakonec vyhráli, otřásla tato porážka jejich sebevědomím.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]