Billy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Billy
Základní informace
země původu Francie Francie
Tělesná charakteristika
hmotnost 25–30 kg
výška † psi: 60–70 cm
feny: 58–62 cm
barva čistě bílá
kávově bílá
bílá s limonádovými nebo oranžovými skvrnami
Klasifikace a standard
skupina FCI 6: Honiči a barváři
sekce FCI 1: Honiči
podsekce FCI 1.1: Velcí honiči (s pracovní zkouškou)
FCI standard
† výška uváděna v kohoutku

Billy je plemeno velkého loveckého psa, původem z Francie. Je to málopočetné plemeno, v České republice v podstatě neznámé. Barva srsti je celá bílá. Toto plemeno je uznávané FCI a řadí se do skupiny honiči a barváři.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Billy pochází ze střední Francie, kde vznikl v 19. století z dnes již neexistujících honičů - Ceris, Montaimboeufa a Larye. Toto plemeno vyšlechtil Gaston Hublot du Rivault, který chtěl dobře stavěného a rychlého psa k nahánění zvěře, obzvláště srnek. Jméno "Billy" získalo toto plemeno díky zámku, na kterém tento chovatel žil - jmenoval se Billy. Standart byl poprvé sepsán v roce 1886

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Lehce stavěny pes, přizpůsobený pro běhy na dlouhou vzdálenost. Je to silný a elegantní pes, s krátkou a jemnou srstí, která má nejrůznější odstíny bílé, občasně mají někteří jedinci hnědé nebo černé znaky na hřbetu. Srst dobře izoluje proti vodě. Hlava je přiměřená, s plochýma ušima, které jsou podél hlavy a jsou bez volánků. Krk je dobře osvalený, krátký a srst na něm nevytváří límec. Hřbet je dlouhý a spíše tenký. Má velmi vysoké a dobře osvalené nohy. Ocas je nesen nízko nebo v rovině se hřbetem, ale nesmí být stočený nad hřbetem. Psi dosahují výšky až 70cm, feny jen 62cm. Váha je okolo 28kg.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Billy je společenské plemeno, a nejlépe mu je ve společnosti více psů. Má lovecké sklony. Jinak je to ale vnímavý, bystrý a velmi inteligentní pes, který dobře vychází nejen s dospělými a dětmi, ale i s jinými zvířaty. Jako miláček rodiny je naprosto spokojený, ale má rád hodně pohybu, a proto se hodí spíše ke sportovně založeným rodinám. Cvičí se poměrně dobře.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Srst billyho nevyžaduje pravidelnou péči, stačí občas ji pročesat kartáčem, nebo 2x za rok umýt šamponem. Vycházky vyžaduje dlouhé, nebo několikrát denně. Rád se setkává s ostatními psy, a občas je možné, že s nimi bude chtít soupeřit.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]