Bikonta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Bikonta

Vědecká klasifikace
Doména: Eukaryota
(nezařazeno) Bikonta
Říše/Supergroups

Rhizaria
Excavata
Archaeplastida
Chromalveolata
Apusozoa

Bikonta je obšírný taxon vytvořený Thomasem Cavalier-Smithem, zahrnující několik eukaryotických říší: Rhizaria, Excavata, Plantae (synonymum Archaeplastida, tedy ruduchy, glaukofyty a vyšší rostliny), Chromalveolata a také taxon Apusozoa.

Typickými znaky jsou dva bičíky (alespoň původně, někdy najdeme i jiný počet). Důležitá je také fúze dvou genů, nacházející se u všech bikont, a to genu pro dihydrofolát reduktázu a genu pro thymidylát syntázu.[1]

Další klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Vztahy mezi výše vyjmenovanými říšemi jsou nejisté. Například Cavalier-Smith seskupuje říše Plantae a Chromalveolata do skupiny Corticata a říše Rhizaria a Excavata do skupiny Cabozoa. Apusozoa jsou podle něj příbuzní exkavát, Centrohelida možná příbuzní Haptophyta.[1] jiná studie však naznačuje naopak příbuznost mezi skupinami Chromalveolata (spíše Alveolata a Stramenopila) a Rhizaria, tvoříce tak souhrnný taxon nazvaný provizorně „SAR“.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Thomas Cavalier-Smith. Protist phylogeny and the high-level classification of Protozoa. European Journal of Protistology. 2006, roč. 39, čís. 4, s. 338–348. DOI:10.1078/0932-4739-00002.  
  2. Burki F, Shalchian-Tabrizi K, Minge M, Skjæveland Å, Nikolaev SI, et al.. Phylogenomics Reshuffles the Eukaryotic Supergroups. PLoS ONE. 2007, roč. 2, čís. 8: e790, s. e790. DOI:10.1371/journal.pone.0000790.