Biddeford

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Biddeford
DowntownBiddeford.png
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 21 m n. m.
stát: USA USA
federální stát: Maine
okres: York County
Biddeford na mapě
Biddeford na mapě státu Maine
Biddeford
Red pog.png
Biddeford
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 89,5 km²
počet obyvatel: 21277 (2010)
správa
starosta: Joanne Twomey
oficiální web: http://www.ci.biddeford.me.us

Biddeford je město ležící na jihu státu Maine ve Spojených státech amerických. Je šestým největším městem státu Maine. Biddeford byl založen v roce 1616 a je to jedno z nejstarších sídel v USA. Je součástí aglomerace Portland-South Portland-Biddeford.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Prvním evropským osadníkem byl anglický vědec Richard Vines, který v letech 16161617 přezimoval na místě dnes zvaném Winter Harbor a nazval jej Biddeford Pool. Tato událost předběhla o čtyři roky přistání legendární Mayflower v Plymouthu. V roce 1653 byla osada oficiálně prohlášena městem s názvem Saco. Evropští osadníci byli několikrát atakováni místními indiánskými kmeny, což byl důvod pro postavení pevnosti Fort Mary v roce 1708. Město bylo v roce 1718 pojmenováno Biddeford podle Bidefordu v hrabství Devon v Anglii. Rozvoj města začal ke konci 18. století. Nejvíce se rozvíjel textilní průmysl, který byl postihnut krizí v polovině 20. století. V roce 2010 z kdysi slavných textilních továren zůstala pouze jedna, WestPoint Home.

Charakteristika města[editovat | editovat zdroj]

Biddeford je domovem administrativních institucí, jako zdravotnický komplex Southern Maine Medical Center a University of New England College of Osteopathic Medicine. Je tady zimní stadion, několik veřejných pláží, divadlo a dvě historické čtvrtě, které byly zahrnuty do celonárodního seznamu historických míst National Register of Historic Places. Biddeford je jedno z nejrychleji se rozvíjejících měst v Maine, za co vděčí blízkosti pobřeží New Hampshiru a severního Massachusetts. Ve městě vyrostla nová obchodní, kulturní a administrativní centra. Partnerským městem je Bideford v hrabství Devon v Anglii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Biddeford, Maine na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]