Betty MacDonaldová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Betty MacDonaldová
Rodné jménoAnne Elizabeth Campbell Bard
Narození26. března 1907
Boulder
Úmrtí7. února 1958 (ve věku 50 let)
Seattle
Příčina úmrtírakovina
Alma materRoosevelt High School
Lincoln High School
Povoláníspisovatelka a autorka dětské literatury
PříbuzníMary Bardová (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Betty MacDonaldová, nar. Anne Elizabeth Campbell Bard (26. března 1908 Boulder, Colorado - 7. února 1958 Seattle, Washington) byla americká spisovatelka, autorka memoárových románů - její romány byly vesměs autobiografické. Její sestrou je americká spisovatelka Mary Bardová.

Humoristický žánr obohatila čtyřmi romány, které otevřeně a volně vypovídají o době, ve které žila. Svou bezprostředností, upřímností si získaly její romány velkou oblibu. Tuto oblibu zahájila vydáním knihy Vejce a já z roku 1945. Náměty čerpala z vlastního života - nesčetné množství lidí, dobrých i zlých příhod atd. Nikdy beznadějně nepropadá sebelítosti a pesimismu, ale předkládá nezdolnou naději. Mezi jejích pět sourozenců patří také neméně úspěšná spisovatelka Mary Bardová. Její otec byl důlní inženýr.

Sourozenci: Mary Bard Jensenová (1904-1970), Sydney Cleveland Bard, Dorothea “Dede” Bard Goldsmithová, Alison Bard Burnettová (1920-2009). Sestra Sylvia, kterou autorka ve svém díle nezmiňuje, zemřela v dětství. V trilogii Co život dal a vzal je uváděna i další osoba, která do rodiny přibyla až v dospělosti – Madge Baldwinová, kterou spisovatelka označuje za adoptivní sestru.

Prvním manželem Betty MacDonaldové byl Robert Eugene Heskett (1895-1951). Manželství uzavřeli v roce 1927 a vzešly z něj dvě dcery, Anne „Anka“ MacDonald Canhamová (nar. 1928) a Joan „Janka“ MacDonald Keilová (1929-2005). V roce 1931 Betty MacDonaldová manžela opustila a vrátila se zpět k své rodině do Seattlu. Manželství bylo oficiálně ukončeno roku 1935. Zkušenosti z prvního manželství, které trávila na slepičí farmě blízko Port Townsend ve státě Washington, zúročila spisovatelka ve svém románu Vejce a já.

Spisovatelka se v dalším období svého života usadila v Seattlu, kde v době světové hospodářské krize vystřídala mnoho zaměstnání. V období 1937-1938, kdy onemocněla tuberkulózou, pobývala v plicním sanatoriu – Firland Sanatorium. Zkušenosti a zážitky ze sanatoria naplno zužitkovala v románu Morová rána (Plague and I). Za zmínku stojí i přátelství s další pacientkou sanatoria, spisovatelkou Monicou Sone (v knize vystupuje pod jménem Kimi Sanbo). V roce 1942 se autorka provdala za Donalda C. MacDonalda (1910-1975) a spolu s dcerami přesídlili na ostrov Vashon v blízkosti Seattlu. Život na ostrově se všemi jeho specifiky autorka vylíčila v knize Dusím se ve vlastní šťávě (Onions in the Stew). Z ostrova se MacDonaldovi odstěhovali v roce 1956, kdy koupili ranč v Kalifornii.

Betty MacDonaldová zemřela na rakovinu v roce 1958.

Podle průzkumu čtení a čtenářů, který podle článku v MF Dnes z roku 2008 pod patronací Národní knihovny a Ústavu pro českou literaturu Akademie věd zpracoval literární vědec a vysokoškolský profesor Jiří Trávníček a publikoval v knize Čteme?, je román Vejce a já od Betty MacDonaldové nejoblíbenější knihou v Česku, před Švejkem a Harry Potterem.[1]

Díla

  • 1945 - Vejce a já – (The Egg and I), autorka popisuje život mladé městské ženy na slepičí farmě uprostřed hlubokých lesů.
  • Trilogie Co život dal a vzal – obsahuje tři humorné autobiografické romány navazující na knížku Vejce a já:
    • 1948 - Kdokoli může dělat cokoli (Anybody Can Do Anything), spisovatelka s nadsázkou popisuje řadu zaměstnání, kterou prošla v době hospodářské krize.
    • 1950 - Morová rána – (The Plague and I), vypráví o svém pobytu v tuberkulózním sanatoriu. Tento díl je nejsilnější a nejvýraznější z trilogie.
    • 1955 - Dusím se ve vlastní šťávě (Onion in the Stew), spisovatelka nás seznamuje se svým manželem a dětmi a s novým životem v novém domě na pláži.

Knihy pro děti

  • 1947 - Paní Láryfáry (Mrs. Piggle-Wiggle), první díl povídek pro děti o paní Láryfáry, která má ráda děti a umí vyléčit jejich různé neduhy
  • 1949 - Čáry paní Láryfáry (Mrs. Piggle-Wiggle's Magic), druhé pokračování povídek pro děti
  • 1954 - Farma paní Láryfáry (Mrs. Piggle-Wiggle's Farm), třetí povídání
  • 1957 - Haló, paní Láryfáry! (Hello, Mrs. Piggle-Wiggle), čtvrté setkání

Odkazy

Poznámky

  1. Luděk Navara: Co Čech, to knihomil: Podle průzkumu jsou Češi jedni z největších čtenářů, iDnes.cz, 23. 12. 2008, Kavárna on-line, MF Dnes

Literatura

Externí odkazy

HistoryLink.org