Bettino Craxi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bettino Craxi
Narození24. února 1934
Milán
Úmrtí19. ledna 2000 (ve věku 65 let)
Hammamet
Příčina úmrtídiabetes mellitus
Alma materMilánská univerzita
Urbinská univerzita
Povolánípolitik
Oceněnívelkokříž Řádu Karla III. (1985)
velkokříž Řádu prince Jindřicha
Politická stranaItalská socialistická strana
Nábož. vyznáníkatolická církev
Partner(ka)Sandra Milo[1]
DětiStefania Craxi
Bobo Craxi
RodičeVittorio Craxi
Funkceposlanec Poslanecké sněmovny Italské republiky (1968–1972)
poslanec Poslanecké sněmovny Italské republiky (1972–1976)
poslanec Poslanecké sněmovny Italské republiky (1976–1979)
poslanec Poslanecké sněmovny Italské republiky (1979–1983)
poslanec Evropského parlamentu (1979–1983)
… více na Wikidatech
PodpisBettino Craxi – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Benedetto "Bettino" Craxi (24. února 193419. ledna 2000) byl italský sociálnědemokratický politik. V letech 19831987 byl premiérem Itálie, což v té době představovalo nejdelší mandát od druhé světové války. Byl prvním socialistickým premiérem v historii italské republiky. Byl představitelem Italské socialistické strany, v jejímž čele stál v letech 19761993, a kterou velmi změnil - ukončil frakční boje a posunul stranu do politického středu, po vzoru jiných sociálnědemokratických stran Evropy. Symbolem toho bylo, že oslabil spolupráci s komunisty a vstoupil naopak do velké koalice s Křesťanskými demokraty (vznik tzv. osy CAF, neboli spolupráce tří klíčových osobností Craxi-Andreotti-Forlani).

Jeho vláda dosáhla značných ekonomických úspěchů, v jeho éře se Itálie stala pátou nejprůmyslovější zemí světa a vstoupila do skupiny nejvyspělejších ekonomik G7. Problémem však byla inflace a rostoucí zadlužení.

Craxi byl znám podporou socialistů, kteří byli ve svých zemích politicky postihováni, zejména ve frankstickém Španělsku, v Uruguayi, Chile a podporoval též československou skupinu levicových exulantů kolem časopisu Listy (Jiří Pelikán). Finančně podporoval též polskou Solidaritu a Arafatovu Organizaci pro osvobození Palestiny. Zvláštní sympatie měl též k libyjskému diktátorovi Muammaru Kaddáfímu, jehož roku 1986 telefonicky varoval před bombardováním Američanů, díky čemuž Kaddáfí útok (tzv. operaci El Dorado) přežil. Známý je jeho spor s Ronaldem Reaganem z roku 1985, kdy odmítl vydat arabské únosce lodi Achille Lauro. Často mu bylo vyčítáno přátelství s některými světovými diktátory, zejména Siadem Barrem ze Somálska a Bin Alím z Tuniska.

V 90. letech ho smetly korupční skandály (aféra Tangentopoli a akce Mani pulite – Čisté ruce), tak jako celou jeho politickou generaci. Před soudy uprchl roku 1994 do Tuniska, pod ochranu Bin Alího. Do Itálie, kde byl mezitím odsouzen k 27 letům vězení, se nikdy nevrátil a zemřel v Tunisku roku 2000.

Externí odkazy