Beautor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Beautor je město v Pikardii, departmentu Aisne, arrondissementu Laon, kantonu Tergnier na severu Francie. Název Beautor se několikrát v historii změnil. Od starého "Bautor" až po "Bauthotd" používaného v roce 1635, aby tak obec náležitě vyjádřila své hodnoty.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V 10. století patřil Beautor markýzi z Flander, který ho daroval opatství v Laonu. Celkem 33 obyvatel podlehlo správě opatství, což potvrdil svým souhlasem i vévoda z Coucy.

V roce 1227 Blanka Kastilská (manželka krále Ludvíka VIII.) uzavřela dohodu s Enguerrabdenem III., podle které byl povinen odstranit beautorský most pokaždé, když si to bude král a královna přát.

Až do konce 19. století zůstal Beautor zemědělskou vesnicí, kterou na pravém břehu řeky Oisy tvořilo asi 30 usedlostí a kolem 700 obyvatel. Na cestě z Chauny byly hangáry, které ukrývaly materiál dělostřelectva v La Fére, odtud tedy název pevnosti Arsenal.

První světová válka Beautor neušetřila. Nedávno postavená továrna, centrum, velká část obytných domů i kostel byly zničeny Němci při jejich ústupu v roce 1917.

Průmyslový osud Beautoru se brzy naplnil. Výhodná situace díky kanálu Oisy nahrávala železniční dopravě uhlí a železa. Na počátku 20. století dala základy vzniku centrální elektrárně a ocelárnám Japy.

Továrny zničené v první světové válce byly obnoveny a rozvíjely se. V šedesátých letech minulého století zaměstnávaly přes 1 500 lidí. Dnes mají 324 zaměstnanců a ocelárna je největším zaměstnavatelem ve městě. Elektrárenská společnost EDF se taktéž výrazně podílela na ekonomice města díky druhé centrále vybudované v roce 1955, která pozastavila svoji činnost v roce 1988.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Dnes Beautor číta asi 3 000 obyvatel a správně náleží kantonu Tergnier. Od roku 1999 je členem Spolku měst Oisy, které se stará o vedení škol, volnočasových aktivit a třídění odpadu. Je také členem Kraje Chauny, díky kterému může rozvíjet své nejširší potřeby.

Beautor zdědil ze své bohaté a dynamické průmyslové historie veřejné prostory, které mohou být využity tak, aby přispěly ke kvalitě života beautorských obyvatel.

Na okraji města se nachází volnočasová zóna, kde je plavecká hala s dvěma bazény, jezero, okruh pro pěší, atletický stadion, fotbalová hřiště, tenisové kurty a minigolf.

Centrum pro život Luise Aragona slouží k zasedání zastupitelstva. Jsou zde společenské prostoru, které slouží jak pro školní akce, tak i pro společenská setkání. Součástí je stravovací zařízení. V areálu jsou bytové domy s 50 sociálními byty.

Multifunkční sál v centru města může být využíván jako sportovní hala, ale také jako výstavní plocha či pro kulturní pořady. Město disponuje dále areálem zdraví, parkovištěm pro karavany, přístavištěm pro výletní lodě a dalšími zařízeními pro volnočasové aktivity a turistiku.

Ekonomický základ města tvoří čtyři společnosti:

  • Duferco Coating (galvanizace, pokovování. výroba ocelových a pozinkovaných plechů), která letos oslaví 100 let od svého založení
  • Rotoplast, založena 1972 (tváření termoplastů)
  • Celdran SNC (řezání, svážení, kotle, stavební materiály)
  • Téris Spéciels (průmyslová rozpouštědla)

Jsou zde tři obchodní centra (center Leclerc, Aldi a ABC Carrelage) a několik menších obchodů a prodejen.

Zatupitelstvo pod vedením starosty Jackyho Vasseura přispívá k rozkvětu města. O úklid a květinovou výdobu se starají technické služby města. Pro dopravu školáků slouží školní autobus.

Radnice nebo některá z dvaadvaceti společenských a sportovních organizací pořádají velké množství akcí, které nabízejí beautorským odpočinek a příjemné využití volného času po celý rok.

Beautor má uzavřenu smlouvu o přátelství s městskou částí Praha 18 - Letňany. V současné době tuto spolupráci zajišťuje občanské sdružení s názvem "Společnost přátel Beautoru o.s.", které zajišťuje výměnné pobyty v oblasti kultury a sportu.