Beata Poźniak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Beata Poźniaková

Beata Poźniaková Danielsová, nepřechýleně Poźniak Daniels (* 30. dubna 1960 Gdaňsk) je polsko-americká herečka, režisérka, spisovatelka a malířka. V dětství žila v Anglii, kde také chodila do školy. Vystudovala Filmovou hereckou fakultu v Lodži a od roku 1985 žije v USA.

Filmové a televizní role[editovat | editovat zdroj]

Pro americké publikum ji objevil režisér Oliver Stone, který ji obsadil do role Mariny Oswaldové do filmu nominovaném na Oscara JFK (1991). Tato role byla její první v americkém celovečerním filmu a vedla k dalším rolím ve 30 filmech a televizních projektech. Ve sci-fi seriálu Babylon 5 vytvořeném J. Michaelem Straczynskim hrála Susannu Luchenko, první prezidentku Pozemské aliance. Ztvárnila mladou zapálenou revolucionářku v seriálu George Lucase Mladý Indiana Jones, který se natáčel v Praze. Hrála též vědeckou pracovnici Ludmillu v seriálu Temné nebe nebo Evu v seriálu Pensacola - Zlatá křídla.

Jejími dalšími role byly v seriálu JAG, v seriálu Melrose Place vytvořila neobvyklou roli Dr. Katyi Fieldingové, heterosexuální ženy a matky, která se rozhodne provdat za homosexuálního muže. Tato role udělala z Poźniakové jednu z nejpopularnějších hereček tohoto seriálu.[zdroj?] Dále hrála např. Mashu v sitcomu Jsem do tebe blázen, Raisu v seriálu Kancelářská krysa a Tambor, japonskou vychovatelku v minisérii Olivera Stona Divoké palmy. Ve filmovém dramatu Miriam z druhé světové války vytvořila postavu katoličky, která se obětuje, aby zachránila před nacisty dívku z židovské rodiny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Beata Pozniak na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]