Bavorský barvář

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Bavorský barvář je hodně tmavě hnědé plemeno

Bavorský barvář
2005-09 Zoran 1.jpg

Bavorský barvář

Základní informace
země původu Německo Německo
Tělesná charakteristika
hmotnost psi: cca 55 kg
feny: cca 39 kg
výška † psi: 57–62 cm
feny: 44–48 cm
barva tmavočervený
červenohnědý
jeleni červeň (nejčastější barva)
hnědý
žlutohnědý
plavý vždy s tmavou maskou (postupem času může částečně zmizet), hřbetem a ocasem
Klasifikace a standard
skupina FCI 6: Honiči a barváři
sekce FCI 2: Barváři (s pracovní zkouškou)
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Bavorský barvář je starobylé psí plemeno odvozené od keltských brakýřů a hannoverských barvářů. Toto plemeno je odedávna využívané ke stopování poraněné zvěře. Barváři, dříve nazývaní krváci, jsou vždy při sledování poraněné zvěře přivázáni na takzvaném barvářském řemeni, dlouhém až 8 metrů. Tak se používali v našich zemích již za Václava IV. Čím více se v lovu prosazovaly střelné zbraně, tím více se chovatelé věnovali šlechtění těchto psů. Sledují stopu starou dokonce i několik dní a to na mnoho desítek kilometrů. Jsou to lovci velké zvěře, zejména divokých prasat, jelenů a na Slovensku se do nedávna používali k lovu či nahánění medvědů. Dnes se u nás s tímto psem už nepotkáte nebo jen ve velmi výjimečném případě někde v horách. Je to výborný lovec, orientuje se hlavně vynikajícím čichem a sluchem, má však i dobrý zrak.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Bavorský barvář je nepříliš známé plemeno. Přesto se tento pes dobře cvičí a je velmi společenský. Vyniká také vysokou inteligencí a příchylností k dětem, k cizím lidem však může být nedůvěřivý a proto se dá využít částečně i jako hlídač.

Výstavy[editovat | editovat zdroj]

Na výstavách jsou dnes tito psi posuzováni více podle exteriéru, i když se má hledět spíše na pracovitost. Také jsou upřednostňováni psi spíše robustnější konstituce, která je ovšem vlastní spíše jejich hannoverským "bratrancům." Bavorský barvář je původně lehčí plemeno a podle původních předpisů má být štíhlý a dobře osvalený. Feny musí dle nových nařízení před každým uchovněním projít složitými testy.