Basová trubka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Basová trumpeta

Basová trubka je dechový žesťový nástroj. Byl sestrojen v 19. století v Německu a kupříkladu v opeře Prsten Nibelungů jej využil skladatel Richard Wagner, známý zaváděním nových a originálních nástrojů.

Rozsah[editovat | editovat zdroj]

Rozsah nástroje je podobný baskřídlovce či tenorovému pozounu, ale závisí také na ladění, které je nejčastěji v C a v B, vzácně i v Es. Obvykle je bastrubka vybavena čtyřmi, někdy třemi ventily (první snižuje přirozenou tónovou řadu o celý tón, druhý o půltón, třetí o jeden a půl tónu a čtvrtý o dva a půl tónu) a délka její trubice bez zmáčknutých ventilů je circa 270 cm, tedy stejně jako u pozounu.

Notace[editovat | editovat zdroj]

Notace je stejná jako u tenorové baskřídlovky, tj. noty jsou psány v houslovém klíči a znějí: v případě bastrumpety laděné v C o oktávu níž než v zápise, v případě Bb basové trubky o oktávu a celý tón, tedy o nonu.

Tón[editovat | editovat zdroj]

Tón bastrubky je blízký pozounu, avšak ještě o něco průraznější a "kovovější". To je dáno i tím, že trubice pozounu a bastrubky je úzká, s čímž kontrastuje podstatně širší ozvučník. Použitý nátrubek bývá také pozounový.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Basová trubka je poměrně zřídka používaný nástroj. Proto se hráči nespecializují pouze na ni a pokud je jí třeba, hraje na ni pozounista. Většinou ji můžeme spatřit v různých dechových tělesech, v symfonickém orchestru se objevuje výjimečně (např. v Janáčkově Sinfoniettě).

Příbuzné nástroje[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

http://www.contrabass.com/pages/cbtp.html