Běžník kopretinový

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Běžník kopretinový

Běžník kopretinový
Běžník kopretinový
Vědecká klasifikace
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: klepítkatci (Chelicerata)
Třída: pavoukovci (Arachnida)
Řád: pavouci (Araneae)
Podřád: dvouplicní (Labidognatha)
Čeleď: běžníkovití (Thomisidae)
Rod: běžník (Misumena)
Binomické jméno
Misumena vatia
Clerck, 1757

Běžník kopretinový (Misumena vatia) je pavouk spadající do čeledi běžníkovití (Thomisidae). Je velmi hojný ve střední Evropě, zdržuje se na suchých loukách, zahradách a poblíž polních cest. Běžník způsobuje ,,babí léto´´.

U tohoto druhu běžníka jsou nápadné rozdíly mezi pohlavími(dimorfizmus) . Zatímco samice může dosáhnout velikosti až 10 mm, samec je nanejvýš 4 mm dlouhý. Samice je barevně velmi proměnlivá, projevuje se zde paleta od bílé, přes žlutou až k zelené, po stranách zadečku se mohou vyskytovat červené pruhy. U samců je zbarvení jednotné - hlavohruď je tmavě hnědá s úzkým světlým podélným pruhem, zadeček je kontrastně bíle a hnědě pruhovaný, na rozdíl od samice jsou nohy vždy světle a tmavě proužkované.

Běžník kopretinový číhá na svou kořist většinou na květech rostlin, může se ale vyskytovat i na listech. Své zbarvení obvykle přizpůsobuje barvě podkladu - tento proces se uskutečňuje na základě přesunu tělesných pigmentů hlouběji do těla. Této barevné proměny, která je řízena zrakem běžníka, je schopná jenom samice, přičemž tento proces trvá několik dní, než je zcela dokončen.

Misumena Vatia

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Zoologická encyklopedie - pavoukovci a jiní bezobratlí, Knižní klub, Praha 2003