Bábi Zlopočasná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bábi Zlopočasná
První výskyt Čaroprávnost
Další výskyt Soudné sestry
Čarodějky na cestách
Dámy a pánové
Maškaráda
Carpe Jugulum
Svobodnej národ
Klobouk s oblohou
Moře a malé rybky
Zimoděj
Informace
Pohlaví žena
Příslušnost čarodějky
Bydliště Lancre
Poznámky její sestrou je Lily Zlopočasná (Čarodějky na cestách)

Bábi Zlopočasná, celým jménem Esmeralda „Esme“ Zlopočasná, je postava z fantasy série Zeměplocha Terryho Pratchetta. Je čarodějka, členka Lancreského společenství čarodějnic, praktická psycholožka a všudybylka-radilka. Obléká se pouze do černého oblečení, na hlavě jí sedí vysoký, špičatý klobouk, jenž je symbolem každé čarodějky. Je hubená a nepříliš vysoká, ale díky své autoritě a síle osobnosti se zdá vyšší. Váží asi 57 kg.

Role[editovat | editovat zdroj]

Ve společenství čarodějek je Bábi „tou třetí“ (podle tradice čarodějky vždy tvoří trojici, „neboť ve dvou si lezou navzájem na nervy, kdežto ve třech lezou na nervy zbytku světa, což je mnohem zábavnější“ – Stařenka Oggová); členky této trojice musí splňovat jeden z ženských typů: Panna, Matka a Stařena, protože však na Bábi pasuje právě ta Stařena, používá se v její přítomnosti opatrnějšího výrazu „ta třetí“), přestože má potíž dosáhnout klasického zjevu Stařeny (stále má vlastní zuby, nemá žádnou bradavici a její kůže je perfektní).

Magické schopnosti[editovat | editovat zdroj]

Jako čarodějka je velmi silná. Dokonce začíná být i silnější než Černá Alissa, která se kdysi zapletla s černou magií a skončila v peci, když hloupě sedla na lopatu dvěma dětem. Bábi Zlopočasná se řadí k dobrým čarodějkám. Alespoň prozatím. Jako stoupenkyně tzv. hlavologie používá magii co nejméně. Její filozofií je, že lidem se nemá dávat to, co chtějí, ale to, co skutečně potřebují. Specialitou Bábi Zlopočasné je kouzlo Zapůjčení, pomocí kterého se dokáže vcítit do mysli zvířete či rostliny a ovládnout je.

Přestože se Bábi nevěnuje výchově nových čarodějek, několika z nich poskytla čas od času nějakou tu radu – Eskaríně Kovářové, Magrátě Česnekové, Anežce Nulíčkové a Toničce Bolavé.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Povahově Bábi Zlopočasná rozhodně není příjemným stvořením. Před tím, aby byla oblíbená, dává přednost tomu být respektovaná. Nic ji tolik neuspokojí, jako když může být proti. Zatímco ke Stařence Oggové, její společnici, chodí lidé, když něco potřebují, k Bábi Zlopočasné chodí, když jim nic jiného nezbývá. Jenom umírňující vliv Stařenky Oggové dělá z Bábi snesitelnou čarodějku. Bábi dělá to, co dělat musí a Stařenka za ni ošetřuje raněné. Bábi nemá ráda halasnou a na odiv stavěnou magii a Silvera, kocoura Stařenky Oggové.

Typické rčení: „Tak s něčím takovým rozhodně nemohu souhlasit.“