Austrálci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Merriman, král Yuinů, původních obyvatel Nového Jižního Walesu

Austrálci, též Aboridžinci (anglicky Aboriginals, tj. domorodci) jsou původní obyvatelstvo Austrálie. Soudí se, že do Austrálie přišli z Asie v době, kdy Malajsie a Nová Guinea ještě tvořily pevninský most, a proto bylo možné přejít z Asie do Austrálie téměř suchou cestou.

Historie

Skalní kresby místních domorodců na Uluru

Podle archeologických[1] a genetických výzkumů obývali domorodci zemi již před přibližně 60 000 lety. Jejich způsob života, jakým je vypalování porostů, mohl vést k vyhubení australské megafauny.[2] Nejstarší skalní rytiny v jeskyních na Nullarborské plošině v Jižní Austrálii jsou 20 000 let staré a patří k nejstarším památkám skalního umění na světě. Dochované jazyky mají společný základ.[3]

Pozdější kontakt s Asií dokládá například pes dingo.

V roce 1770 v Austrálii žilo 500 000 až 1 milion domorodců, ačkoliv kapitán James Cook prohlásil nově objevenou zemi za liduprázdnou. V letech 1788 - 1920 zahynulo v přímém důsledku evropské kolonizace na 250 000 původních obyvatel. Domorodci nebyli považováni za lidi a osadníci je zabíjeli s tím, že je ohrožují. V roce 1930 zůstalo v zemi 70 000 domorodců, dnes jejich počet přesahuje 400 000.

Sociální stav

Domorodci stále trpí chudobou. Jejich průměrný příjem na rodinu tvoří dvě třetiny příjmu bílé australské rodiny. Kojenecká úmrtnost je dvojnásobná, nezaměstnanost čtyřnásobná a průměrná délka života je o 15-17 let kratší než u ostatní populace. Tři čtvrtiny příjmů pocházejí přímo ze státní pokladny. Mnoho austrálců inhaluje benzín a zneužívá ho tak jako drogu. Australská vláda se tomu brání tak, že vyvinula speciální, nečichatelný benzín - tzv. Opal fuel a distribuuje ho do vybraných čerpacích stanic v blízkosti domorodých komunit. [4][5][6][7] Kromě benzínu je obrovským problémem také alkoholismus, kdy v den výplaty sociálních dávek často utratí většinu peněz za alkohol.[8]

Antropologická klasifikace

Austrálci se obvykle řadí k australoidní rase. Mezi jejich tělesné znaky patří:

  • černá barva kůže
  • kudrnaté nebo vlnité, hnědé a černé vlasy
  • dlouhá (dolichocefalní) hlava
  • široký nos
  • prognatismus (dopředu vybíhající alveolární výběžky horní čelisti)
  • velké zuby (tzv. megadoncie)

Umění Austrálců

Austrálci odedávna ztvárňují své fantazie na dominantách krajiny včetně skal a jeskyní. Mnoho jejich děl je tisíce let starých. I když často jsou tyto obrazy přemalovávány, aby se oživily jejich barvy. Skalní umění znázorňuje převážně každodenní život a činnosti domorodců, ale hlavně jejich náboženskou víru. Při své tvorbě Austrálci používají 4 základní barvy:

Nejvýznamnější lokality kreseb Austrálců

Reference

Externí odkazy