Kenyanthropus platyops

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Australopiték ploskolící)
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox

Kenyanthropus platyops
Stratigrafický výskyt: střední pliocén
Lebka druhu Kenyanthropus platyops
Lebka druhu Kenyanthropus platyops
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: primáti (Primates)
Čeleď: Hominidé (Hominidae)
Podčeleď: Homininae
Tribus: Hominini
Rod: Kenyanthropus
Leakey et al., 1995
Binomické jméno
Kenyanthropus platyops
Leakey et al., 1995
Lebka australopitéka ploskolícího sestavená z více než 1000 dílků

Australopiték ploskolící (Kenyanthropus platyops Leakey et al., 2001) byl nalezen v Keni na archeologickém nalezišti Lomekwi rozkládající se v údolí řeky Omo na severozápadním břehu jezera Turkana (dříve Rudolfova jezera).

Nález[editovat | editovat zdroj]

Nález je spolehlivě datován do období středního pliocénu, je starý mezi 3,5 až 3,2 miliony let. Byla nalezena pouze část lebka bez spodní čelisti a to značně fragmentována, rozdrcená na více než 1000 dílků. Na jejím podkladě Richard Leakey seznal fyzickou odlišnost jejího nositele od ostatních australopitéků, pravděpodobných předchůdců hominidů a zavedl pro něj nový rod Kenyanthropus. Nebyly zjištěny další informace o skeletu ani tvaru špičáků (nalezeny byly jen stoličky), není povědomí o velikosti tvora ani způsobu jeho pohybu (bipedie, kvadrupedie).[1][2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Objev vzbudil pozornost, protože tvar lebky se svými některými znaky vymyká poznatkům které jsou o jiných archaických australopitécích známy. Má zvláštní tvar obličeje, kde lícní oblouky začínají více vpředu a tím má mnohem plošší obličej (odtud druhové jméno ploskolící) než ostatní dosud známí australopitéci, dále má malé ušní otvory a malé stoličky. Vykazuje nápadné podobností mnohem mladšímu lidskému druhu, dosud ne všemi uznávanému Homo rudolfensis, který žil asi o 1 milion let později a mohl být pravděpodobným předchůdcem Homo habilis. Kenyanthropus platyops má z kostních fragmentů velikost mozkovny odhadnutou jako velmi malou, asi 350 cm, srovnatelnou se šimpanzem.

V jiných znacích, těch je také dostatečné množství, naopak připomíná mnohem staršího australopitéka turkanského (Australopithecus anamensis).[1][3]

Závěr[editovat | editovat zdroj]

Na nález pouze části lebky a ještě značně poničené je více názorů:

  • Na základě uvedeného komplexu znaků někteří soudí, že se jedná o paralelně vyvíjející se linii vedoucí od archaického Australopithecus anamensis až k jednomu ze zástupců raných forem rodu Homo, např. k Homo rudolfensis.
  • Jiní se domnívají, že tyto odlišnosti jsou důkazem relativně rychlého nárůstu počtu druhů během stejné éry, z nichž jen některé vyvrcholily linií vedoucí k rodu Homo, není důkaz že Kenyanthropus platyops není jednou ze slepých větví.
  • Objevuje se také názor, že fyzická rekonstrukce tohoto fragmentárního nálezu není přesná a přidělení rodového jména bylo uspěchané; stejně jako tomu bylo u holotypu Homo rudolfensis který proto ne všichni paleoantropologové uznávají. Dokonce se připomíná možnost, že plochého tvaru lebky bylo dosaženo až posmrtně geologickými procesy.[1][2][3][4][5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Kenyanthropus platyops ve Wikimedia Commons

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c VANČATA, Václav. Paleoantropologie – přehled fylogeneze člověka a jeho předků [online]. UK v Praze, PedF, katedra biologie a ekologické výchovy, Praha, rev. 2005, [cit. 2011-03-29]. Dostupné online. (česky) 
  2. a b Pomačkaní předkové [online]. OSEL – Objective Source E- Learning, Praha, [cit. 2011-03-29]. Dostupné online. (česky) 
  3. a b Becoming Human: Kenyanthropus platyops [online]. Institute of Human Origins, Arizona State University, Tempe, USA, [cit. 2011-03-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Kenyanthropus platyops [online]. Public Broadcasting Service (PBS), USA, [cit. 2011-03-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. MCCARTHY, Eugene M. Kenyanthropus platyops [online]. Macroevolution.net, [cit. 2011-03-29]. Dostupné online. (anglicky)