August Wilhelm Eichler

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
August Wilhelm Eichler

August Wilhelm Eichler, někdy také udáván pod latinizovaným jménem jako Augustus Guilielmus Eichler (22. dubna 1839 Neukirchen2. března 1887 Berlín), byl německý botanik, který vytvořil taxonomický systém, jenž bere v úvahu i příbuznost mezi rostlinami, fylogenezi a evoluci. Rostliny rozdělil na nekvetoucí (Cryptogamae) a kvetoucí (Phanerogamae). Eichler také dále rozdělil Phanerogamae na Angiospermae and GymnospermaeAngiospermae na Monocotyledonae and Dicotyledonae. Eichlerův systém byl základem Englerova systému, který byl hlavně v Evropě hodně užíván.

Eichler studoval na universitě v Marburgu, od roku 1871 byl profesorem na universitě ve Štýrském Hradci. V roce 1872 přijal místo na universitě v Kielu, kde zůstal až do roku 1878, poté se stal ředitel herbáře na universitě v Berlíně. Významné jsou také Eichlerovy studie ohledně květů, hlavně souměrnost květu aj. v jeho práci Blütendiagramme.

August Wilhelm Eichler má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku Eichler.[1]

Dílo (výběr)[editovat | editovat zdroj]

  • Blütendiagramme, svazek I:1875 a svazek II:1878 (květní diagramy).
  • Flora Brasiliensis (Flora of Brazil) editor po smrti Carla Friedricha Philippa von Martius mezi léty 1868–1887,
  • Syllabus der Vorlesungen über Phanerogamenkunde (1883) 3. vydání, Berlin

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku August W. Eichler na anglické Wikipedii.

  1. BRUMMITT, Richard Kenneth; POWELL, C. E.. Authors of Plant Names. Kew : Royal Botanical Gardens, 1992. Mezinárodní rejstřík jmen rostlin je zapracován do seznamu botaniků a mykologů dle zkratek. Dostupné online. ISBN 1-84246-085-4. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]