Atterské jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Atterské jezero
Attersee a pohoří Höllengebirge
Attersee a pohoří Höllengebirge
Rozměry
Rozloha 46,7 km²
Délka 20 km
Šířka 4 km
Max. hloubka 171 m
Poloha
Světadíl Evropa
Státy RakouskoRakousko Rakousko
Spolková země Horní Rakousy
Okres Vöcklabruck
Obce Seewalchen, Schörfling, Weyregg, Steinbach, Unterach, Nußdorf, Attersee, Berg im Attergau
Souřadnice:
Atterské jezero (Rakousko)
Red pog.png
Ostatní
Nadm. výška 467 m
Přítok vody Seeache
Odtok vody Ager

Atterské jezero (německy Attersee) nebo Kammerské jezero (německy Kammersee) je ledovcové jezero v severním Rakousku (Horní Rakousy) v Alpách v pohoří Salzkammergutberge. Má rozlohu 46,7 km² (je tak 3. největším jezerem v Rakousku) a dosahuje maximální hloubky 171 m (3. nejhlubší jezero v Rakousku). Leží v nadmořské výšce 467 m. Teplota vody zde v létě dosahuje až 25 °C.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Do jezera přitéká řeka Seeache z Mondsee a ze severního konce odtéká řeka Ager (povodí Dunaje).

Cestovní ruch[editovat | editovat zdroj]

Je rájem jachtařů, plavců i potapěčů. Snad proto, že voda je průzračná a viditelnost pod vodní hladinou dosahuje až 25 m. Na jezeře jsou provozovány výletní plavby parníky.

V okolí jezera je nespočet tras pro cyklisty. V polovině září je trasa kolem jezera v délce 48 km vedoucí Attersee Straße (B 151) a Seeleiten Straße (B 152) uzavřena pro automobilovou dopravu z důvodu konání "Autofreien Raderlebnistag" a patří pouze chodcům, cyklistům a bruslařům.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Na břehu leží města Attersee a Kammer.Turistickým centrem je malá obec Weißenbach, ležící na jižním okraji jezera, která je zároveň ideálním výchozím bodem do pohoří Höllengebirge přímo nad jezerem a na dominantu severní části Solné komory, vrchol Schafberg (1782 m).

Adhara[editovat | editovat zdroj]

Podle legendy je název jezera odvozen od jména vodní víly Adhary, která kdysi v jezeře žila. Obyvatele žijící na pobřeží obdarovávala drahokamy a zlatem. S bohatstvím však narůstala mezi lidmi jen závist a chamtivost a proto víla z jezera navždy zmizela a z pokladů zbyl jen jejich odlesk na vodní hladině. Vílu dnes připomíná jen název vodopádu Nixenfall (Nixe znamená německy vodní víla).

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Erich Weidingera: Legendy a příběhy z Attersee, 1989

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]