Ask.fm

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Ask.fm je lotyšská sociální síť založená 16. června 2011 Iljou Terebinem. Uživatelé můžou anonymně či neanonymně psát otázky na zdi registrovaných uživatelů a ti na ně podle vlastní libosti můžou odpovědět nebo otázku smazat. Ask.fm je velice populární v Polsku, Německu, Itálií, České republice, Slovenské republice a Velké Británii.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ask.fm byl založen 16. června 2011.Založili ji bratři Mark a Ilja Terebinovi v Lotyšsku a sídlo má v Rize. Když oba bratři síť v roce 2011 spustili, nikdo o ní příliš nevěděl. Pravý boom přišel teprve nedávno a síť nyní roste o 200 tisíc uživatelů denně - jen letos v lednu se registrovalo téměř 60 milionů nových účastníků. Prudký růst nastal za posledního půl roku v Itálii: letos v lednu tam podle ústavu Nielsen bylo 800 tisíc uživatelů, zatímco loni pouze necelých 200 tisíc.

"Prudký růst Ask.fm připomíná počátky dalších předních sociálních sítí. V Itálii stejně jako ve Velké Británii je každému čtvrtému uživateli méně než 18 let, ve Francii to je dokonce každý druhý," vysvětluje Ombretta Capodagliová z ústavu Nielsen. Web nabral vysokou popularitu až po 3 letech od jeho založení, roku 2013. Nyní má Ask.fm 100 (4.března, každý den se zaregistruje 200 000 nových lidí) milionů registrovaných uživatelů, kteří každý den napíšou 30 milionů otázek.Více než milion italských nezletilců přešlo z Facebooku na internetovou komunitní síť Ask.fm (Ptej se a odpovídej). Ask.fm je nová populární společenská síť, která je teď ale také nejvíce zpochybňovaná. Jejích 70 milionů uživatelů, většinou ve věku od 13 do 18 let si tam vyměňuje otázky a odpovědi.

Ask.fm patří mezi 200 nejnavštěvovaněších webů světa.

Služby[editovat | editovat zdroj]

V dubnu 2011 byly na Ask.fm umožněny videoodpovědi na otázky přes webovou kameru. V květnu 2011 Ask umožnil další novinku a to označení ostatních uživatelů v otázkách pomocí @ například @askfm (odkazuje na profil uživatele http://ask.fm/askfm). V prosinci 2011 bylo v nastavení soukromí umožněno vypnutí anonymních otázek na profilu daného uživatele. Měsíc po tom se tato změna v nastavení stala velice užívaná. V červnu roku 2013 byla vytvořena oficiální aplikace pro iPhone a Android. V březnu roku 2014 Ask.fm povolil funkci nahrávat k odpovědím GIFy.

Nejvýznamnější zlepšení jsou tato:

  • servis přijatých stížností funguje nonstop 24h denně,
  • ve formuláři pro hlášení byly přidány kategorie "šikana", "vyhrožování" a další,
  • byla zvýrazněna funkce, pomocí které si můžete vypnout anonymní dotazy,
  • došlo k omezení činností pro neregistrované uživatele.

Problémy[editovat | editovat zdroj]

V letech 2012 a 2014 se tato stránka stala velkým zdrojem šířením šikany hlavně mezi mladistvými. Noviny The Sun, BT a Specsavers požadovaly zrušení tohoto webu z důvodu počtu sebevražd, kvůli anonymním nadávkám.Tato síť dohnala čtrnáctiletou Hannah Smithovou z městečka Lutterworth ve Velké Británii k sebevraždě. Její rodiče neměli pochyb o tom, že právě útočné věty z Ask.fm dohnaly jejich dceru k sebevraždě, a žádali úřady, aby síť zavřely. Média přinesla informace o šesti sebevraždách teenagerů za poslední rok v Británii, Irsku a v Severní Americe, které lze spojovat s pronásledováním nebo šikanou právě na síti Ask.fm. Mezi další tragické případy spojené s ASK.FM patří kauza Rebeccy Ann Sedvickové, která v roce 2013 spáchala sebevraždu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

http://mediamania.tyden.cz/rubriky/on-line/facebook-uz-nechteji-teenageri-se-presunuli-na-komunitni-sit-ask-fm_282983.html

http://www.bezpecne-online.cz/newsletter/newsletter-2013/newsletter-8-2013/ze-zahranici-socialni-sit-askfm-a-jeji-dalsi-obet.html

http://www.e-bezpeci.cz/index.php/temata/kyberikana/751-dalsi-tragicky-pripad-kybersikany-rebecca-ann-sedwick