Arthur Seyß-Inquart

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Arthur Seyß-Inquart

zvuk Arthur Seyss-Inquart (22. července 1892, Stonařov u Jihlavy, – 16. října 1946, Norimberk, Německo) byl právník, nacista, rakouský spolkový kancléř a později říšský místodržící obsazeného Rakouska a komisař Říšského komisariátu Nizozemsko. V roce 1946 byl v Norimberském procesu odsouzen k trestu smrti.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Seyß-Inquart v Haagu

Seyß-Inquart se narodil v roce 1892 ve Stonařově u Jihlavy na Vysočině, Emilu Seyssovi a Augustině Hyrenbachové, rakouským přistěhovalcům, kteří zde hledali práci. V roce 1907 se rodina vrátila do Vídně, kde si Emil Seyss po smrti svého strýce převzal s celou svojí rodinou jeho příjmení jako přívlastek Inquart. Seyss-Inquart měl pět sourozenců: Hedwiga (* 1881), Richarda (* 1883), Irenu (* 1885), Henriettu (* 1887) a Roberta (* 1891). Později šel studovat práva na vídeňskou universitu. Po vypuknutí první světové války odešel na frontu. Sloužil na ruské, rumunské a také italské, v roce 1917 byl zraněn.

V roce 1911 se poznali s Gertrudou Maschkovou, kterou si vzal a měli spolu tři děti: Ingeborgu Carolinu (* 1917), Richarda (* 1921) a Dorothu (* 1928).

V těchto letech byl horlivých zastáncem anšlusu Rakouska. V roce 1931 vstoupil do rakouské NSDAP. V roce 1938, po nátlaku Adolfa Hitlera, byl jmenován Kurtem Schuschniggem, rakouským kancléřem, do vlády jako ministr vnitra. 11. března 1938 dokonce Schuschnigga ve funkci rakouského spolkového kancléře nahradil. Jeho úkolem bylo povolat vojsko Třetí říše na pomoc a připojit Rakousko k Německu. Poté byl povýšen na obergruppenführera SS a Hitler jej jmenoval říšským ministrem bez portfeje.

V roce 1940 byl jmenován říšským komisařem pro obsazené Nizozemsko, kde setrval až do těsného konce války. Uspořádával zde všední život dle nacistické ideologie a podporoval nizozemskou stranu Nationaal-Socialistische Beweging, jiné jakékoliv politické uskupení zakázal. Povolil zřídit Landwacht, který působil jako asistující sbor policie. Dále zde za jeho vedení probíhala masivní deportace židovských občanů do koncentračních táborů. Poté, co Hitler spáchal sebevraždu, měl být podle jeho poslední vůle jmenován ministrem zahraničí, avšak admirál Karl Dönitz, nový říšský prezident, místo něj jmenoval Ludwiga Schwerina von Krosigk. 8. května 1945 byl Seyß-Inquart zatčen v Hamburku.

Po druhé světové válce byl v Norimberku souzen Mezinárodním vojenským tribunálem v tzv. Norimberském procesu, kde byl obviněn ze spáchání zločinů proti míru, válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a ze spiknutí. Obvinění byl zproštěn jen v prvním bodě, zločinů proti míru. Za zbylá obvinění byl odsouzen k trestu smrti, který byl vykonán 16. října 1946 v Norimberku.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Arthur Seyß-Inquart ve Wikimedia Commons