Arthur Rubinstein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Arthur Rubinstein (1906)

Arthur Rubinstein (28. ledna 1887 Lodž - 20. prosince 1982 Ženeva) byl polsko-americký klavírista, který se proslavil hlavně interpretacemi romantické hudby.

Život a působení[editovat | editovat zdroj]

A. Rubinstein (E. Mendelmann 1963)

Narodil se v bohaté rodině židovského továrníka jako nejmladší z osmi dětí. Už ve čtyřech letech hrál jako „zázračné dítě“, studoval hru na klavír ve Varšavě a od deseti let v Berlíně. Roku 1900, ve 13 letech, poprvé koncertoval s Berlínskými filharmoniky a roku 1904 se přestěhoval do Paříže. Zde se seznámil s Maurice Ravelem, Paul Ducasem a roku 1906 poprvé koncertoval v Carnegie Hall v New Yorku. Měl řadu milostných afér a roku 1908 se v krizi pokusil o sebevraždu. Později napsal, že se pak cítil jako „znovuzrozený“ a od roku 1912 žil v Londýně, kde se seznámil s Igorem Stravinským, Pablo Casalsem a dalšími. Absolvoval množství turné po Evropě i USA, hrál sólové recitály, komorní hudbu i koncerty s orchestrem. Těžiště jeho repertoáru tvořila romantická hudba, zejména Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Frédéric Chopin, Robert Schuman, Johannes Brahms, ale také Claude Debussy, César Franck, Karol Szymanowski nebo Maurice Ravel.

Pomník v rodné Lodži

Artur Rubinstein měl zcela mimořádné schopnosti. Dokázal si „fotograficky“ pamatovat celá hudební díla, která si pak v paměti „přehrával“, přátelům, kteří ho zkoušeli, dokázal zpaměti zahrát jakoukoli část skladby ze svého repertoáru, a hovořil osmi jazyky. Roku 1932 se oženil s polskou balerinou Nelou Mlynarskou, s níž měl pět dětí. Roku 1977, ve svých 90 letech, ji však opustil a žil pak s mladou hudební režisérkou A. Whitestone v Ženevě, kde také zemřel. Jeho urna je uložena v Jeruzalémě.

Rubinstein byl agnostik, velmi se však hlásil ke svým polským i židovským kořenům. Zpočátku se zdráhal nahrávat na gramofonové desky, jak se ale nahrávací technika zdokonalovala, postupně nahrál téměř celý svůj repertoár. Jeho nahrávky vyšly také na CD a tvoří přes 100 hodin hudby.

Pocty[editovat | editovat zdroj]

Roku 1976 byl vyznamenán americkou Medailí svobody, o rok později Řádem čestné legie a Řádem britského impéria, 1978 obdržel Řád Polonia Restituta a celkem šestkrát získal cenu Grammy Award za sólové i komorní nahrávky a roku 1994 za celoživotní dílo. V Izraeli se koná mezinárodní klavírní soutěž na jeho počest.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Tento článek využívá informace z odpovídajícího článku anglické Wikipedie.

  1. http://www.arims.org.il

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný nové doby, heslo Rubinstein, Artur. Sv. 10, str. 807
  • A. Rubinstein, Moje mladá léta. Jinočany: H+H 2001
  • A. Rubinstein, Moje mnohá léta. Jinočany: H+H 2003

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]