Armádní generál

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Čtyři hvězdičky
Armádní generál OF-9, AČR

Armádní generál je generálská vojenská hodnost používaná armádami některých států. V armádách užívajících hodnost maršála jde o druhou nejvyšší hodnost, jinak je nejvyšší.

Česká republika[editovat | editovat zdroj]

Je nejvyšší generálská hodnost v Armádě České republiky. Nejbližší nižší hodnost je generálporučík. Pokud je armádní generál ve funkci náčelníka Generálního štábu Armády ČR, pak jedinou výše postavenou osobou je prezident České republiky, který je vrchním velitelem českých ozbrojených sil.

Označení: čtyři pěticípé zlaté hvězdy.

Armádní generál zpravidla velí jedné armádě nebo sboru.

V České republice bylo do roku 2014 jmenováno šest armádních generálů, mimo generála Sedláčka jmenovaní vždy zastávali funkci náčelníka Generálního štábu AČR:

Francie[editovat | editovat zdroj]

Armádní generál (général d’armée) je nejvyšší generálská hodnost Francie. Přesněji je to označení hodnosti používané divizními generály v nejvyšších vojenských funkcích – náčelník generálního štábu, štábu pozemních sil (pět hvězd na náramennících) a některých dalších.

Spojené státy americké[editovat | editovat zdroj]

Armádní generál (General of the Army) je vzácně používaná hodnost pozemních sil Spojených států. Poprvé byla použita jako (čtyřhvězdičková) hodnost pro generála U. S. Granta, po jeho zvolení prezidentem pak pro Grantovy nástupce W. T. Shermana a P. H. Sheridana. Další armádní generálové (s pěti hvězdami) byli jmenováni až v prosinci 1944 (G.Marshall, D. MacArthur, D. D. Eisenhower a H. H. Arnold). O. Bradley byl jmenován v září 1950. Od té doby je nejvyšší dosažitelnou hodností pro generály pozemních sil hodnost generál (general).

Sovětský svaz[editovat | editovat zdroj]

V roce 1940 byla v Sovětském svazu hodnost armádního generála (генерал армии) zavedena v Rudé armádě při přejmenování generálských hodností. Hodnost byla zařazena mezi maršála Sovětského svazu (vyšší) a generálplukovníka (nižší), odpovídala hodnosti admirála loďstva v námořnictvu. V červnu 1940 byli jmenováni první tři armádní generálové, během 2. světové války jejich počet vzrostl, hodnost získávali zpravidla velitelé frontů. Celkem bylo do roku 1991 jmenováno armádními generály 133 vojáků, hodnost byla užívána též pro nejvyšší představitele rezortů vnitra a bezpečnosti.

Před rokem 1940 odpovídal této hodnosti komandarm (velitel armády) I. stupně.

Ostatní státy[editovat | editovat zdroj]

Státy sovětského bloku (Polsko, Československo, NDR, Bulharsko) s převzetím sovětského systému generálských hodností převzaly i tuto hodnost, typicky pro ministry obrany. Po rozpadu SSSR je hodnost používána na Ukrajině.

Hodnost byla zavedena i v některých dalších státech – Indonésie, Libérie, Paraguay, Brazílie, dříve v Jugoslávii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Kancelář prezidenta republiky
  2. Generálové Armády a Policie ČR, hrad.cz
  3. Jmenování do vyšších generálských hodností, Ministerstvo obrany ČR 28.10.2009
  4. Prezident jmenoval generály AČR [online]. Hrad.cz, 2014-05-08, [cit. 2014-05-08]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Hodnosti – české hodnosti na stránkách army.cz

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Генерал армии na ruské Wikipedii a General of the Army (United States) na anglické Wikipedii.