Araguaia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Araguaia
Základní informace
Délka toku2630 km
SvětadílJižní Amerika
Zdrojnice
Ústí
Protéká
BrazílieBrazílie Brazílie (Mato Grosso, Goiás, Pará, Tocantins)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Amazonka, Tocantins
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Araguaia (portugalsky Rio Araguaia) je řeka v Brazílii. Na horním toku tvoří hranici mezi státy Mato Grosso a Goiás a na dolním toku zase mezi státy Pará a Tocantins. Je 2630 km dlouhá.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení na svazích pohoří Serra dos Caiapós na jihozápadním okraji Brazilské vysočiny a tou také protéká z jihu na sever. Na dolním toku se rozlévá na dvě ramena. Levé je vlastní Araguaia a pravé se nazývá Javaés. Mezi nimi se nachází největší říční ostrov na světě Ilha do Bananal, který je 300 km dlouhý a 75 km široký. Na své cestě do nížin je často přerušována vodopády a slapy, nebo se nuceně točí kolem skalnatých útesů. Na dolním toku se také nacházejí významné peřeje a do svého ústí si prořezává cestu podél skalnaté hráze v burácejících vodopádech. Přibližná šířka řeky činí 1600 m. Ploché a široké údolí řeky složené z písku a jílu je obklopeno příkrými srázy. Ty jsou hranicí velké vápencové plošiny vysoké 1000 až 2000 m skrze niž si řeka vytvořila hluboké koryto. Je levým přítokem řeky Tocantins, jež se vlévá do jižního ramene (Pará) delty Amazonky. Při soutoku s Tocantinsem se mu téměř rovná v objemu vody.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vedle hlavního přítoku Rio das Mortes má dvacet menších větví.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jsou převážně dešťové srážky. Nejvodnější je od listopadu do března. Naopak nejméně vody má v zimě od června do září.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Na středním toku je rozvinutá lodní doprava v délce 1300 km. Díky velkému množství přítoků a ramen poskytuje mnoho kilometrů pro plavbu kánoí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]