Rakka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Ar-Raqqa)
Skočit na: Navigace, Hledání
Rakka
الرقة
Ar-Raqqa SYRIE 325.jpg
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 258 m n. m.
Časové pásmo: UTC+2
stát: Sýrie Sýrie
guvernorát: Rakka
Rakka
Red pog.png
Rakka
rozloha a obyvatelstvo
počet obyvatel: 200 268 (2010)
správa
telefonní předvolba: 22

Rakka (arabsky الرقة‎‎ – ar-Rakka, dříve starořecky ΚαλλίνικοςKallinikos, latinsky Callinicum) je město v střední části severní Sýrie na břehu řeky Eufrat, zhruba 160 kilometrů na východ od Aleppa. Je hlavním městem guvernorátu Rakka a od roku 2014 také sídlem Islámského státu. Má zhruba 200 tisíc obyvatel.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Město založil seleukovský král Seleukos II. Kallinikos (vládl v letech 246 až 225 př. n. l.) a neslo pak jeho jméno. V době Byzantské říše se městu krátce říkalo Leontupolis podle císaře Leona I. (vládl v letech 475 až 474), ale pak se mu vrátilo jméno Kallinikos. V roce 542 město zničila invaze sásánovského vládce Husrava I., ale následně bylo obnoveno byzantským císařem Justiniánem I.

V šestém století se Kallinikos stal centrem syrských křesťanů. V roce 639 získali Kallinikos muslimové a přejmenovali jej na ar-Rakka (nicméně Syřané jej dále nazývali Kallinikos).

V roce 2013 se stala Rakka prvním velkým městem, které dobyli rebelové během syrské občanské války. V roce 2014 přešla pod kontrolu islamistické organizace Islámský stát, která z ní učinila hlavní město svého „chalífátu“.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ar-Raqqah na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]