Apokalyptičtí jezdci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Apokalyptičtí jezdci jsou čtyři jezdci na koních, o nichž se zmiňuje kniha Zjevení svatého Jana: Zj 6, 1–8 (Kral, ČEP).

Jezdci vyjíždějí při rozlomení prvních čtyř ze sedmi pečetí, které uzavírají svitek předaný Beránkovi (Kristu). Beránek se pouští do rozlamování jednotlivých pečetí a při každém zlomení kniha popisuje události, které v důsledku toho nastanou. V případě prvních čtyř pečetí vyjíždějí apokalyptičtí jezdci:

  1. "... bílý kůn a na něm jezdec s lukem. Byl mu dán věnec dobyvatel, aby dobýval." (Porobeni)
  2. "... druhý kůň, ohnivý, a jeho jezdec obdržel moc odejmout zemi mír, aby se všichni navzájem vraždili". (Valka)
  3. "... kůň černý, a jezdec měl v ruce váhy. ... Za denní mzdu jen mírka pšenice, za denní mzdu tři mírky ječmene. Olej a víno však nech!"(Hladomor)
  4. "... kůň sinavý, a jméno jeho jezdce Smrt, a svět mrtvých zůstával za ním. (Smrt)

Kniha Zjevení dále pokračuje: "těm jezdcům byla dána moc, aby čtvrtinu země zhubili mečem, hladem, morem a dravými šelmami."

Jelikož je kniha Zjevení v dějinách nejčastěji interpretována jako kniha popisující průběh světových dějin nebo ještě spíše poslední dny světa, jsou apokalyptičtí jezdci symbolem přicházejícího konce a utrpení, které Bůh na lidi v onen čas má poslat.

Se zpracováním motivu apokalyptických jezdců se lze setkat na mnoha místech i dnes, např. v knize Terryho Pratchetta a Neila Gaimana Dobrá znamení (Good omens), v seriálu Simpsonovi (závěr 18. dílu 10. série, Simpsonovské biblické příběhy), v názvu německé metalové kapely Die Apokalyptischen Reiter, ve hře Darksiders, apod.