Antonín Kraft

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Antonín Kraft
Antonín Kraft
Antonín Kraft
Narození 30. prosince 1749
Rokycany
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 28. srpna 1820 (ve věku 70 let)
Vídeň
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Bydliště Rakousko-Uhersko
Národnost česká
Znám(á) jako violoncellista a hudební skladatel
Děti syn Mikuláš Kraft violoncellista

Antonín Kraft, (30. prosince 1749, Rokycany28. srpna 1820, Vídeň) byl uznávaným českým violoncellistou a hudebním skladatelem.

Mladá léta[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako sedmé dítě z deseti v rodině obecního sládka Františka Krafta a Máři Magdalény Kraftové; matka mu zemřela již v sedmi létech. Školní docházku zahájil v rodišti, stejně jako hudební vzdělávání. Sám se naučil hrát na violoncello, byl však od samého mládí hudebně vedený muzikálním otcem i učiteli ve škole v Rokycanech.

Pokračoval ve studiu na gymnáziuPraze a v roce 1769 krátce studoval filosofii na Karlově univerzitě. Hře na violoncello se učil u hudebního pedagoga Františka Josefa Wernera, violoncellisty kláštera řádu Křižovníků na Starém Městě pražském. V sedmdesátých letech 18. století se také oženil s Marií Annou Trebiczkou (Třebickou) z Dobřan, s kterou měl syna Mikuláše (1778–1853), ten zdědil po otci hudební nadání, hrával s ním a stal se také vynikajícím violoncellistou a skladatelem.

Výkonný hudebník[editovat | editovat zdroj]

S řadou dalších krajanů odešel jako výkonný hudebník do Vídně, kde se seznámil s Josefem Haydnem, který ho doporučil v roce 1777 do kapely uherského knížete Esterházyho. Stal se tam postupně sólistou, Esterházy si ho velmi vážil a umožňoval mu koncertovat na pozvání po Evropě. Tak v roce 1786 vystupoval ve Vídni, Bratislavě, Berlíně i Drážďanech. Bral sebou i svého osmiletého syna Mikuláše, kterého sám vyučoval a vychoval z něho také violoncellistu. V Berlíně se seznámil s Wolfgangem Amadeem Mozartem, s kterým koncertoval na mnoha místech a také v Praze. Po smrti svého mecenáše vstoupil roku 1790 do bratislavské kapely hraběte Antona Grassalkoviče. Mezitím roku 1779 se stal přímo Haydnovým žákem, učil se u něj hudební skladbu.

Antonín Kraft byl ve své době považován za jednoho z nejlepších violoncellistů, jeho čistý tón a technika byly považovány za nedostižné, stal se členem tehdy slavného Schuppanzighova kvarteta. V roce 1792 se seznámil s Ludwigem van Beethovenem, s nímž navázal přátelství trvající až do jeho smrti. Byl také prvním violoncellistou Vídeňské opery.

Další významné angažmá získal roku 1795 jako první violoncellista v kapele knížete Lobkovice. Tento kulturní mecenáš se však časem dostal do finančních potíží a Antonína Krafta propustil. Ten se, v období všeobecné krize, obrátil na L. v. Beethovena, který mu roku 1815 zajistil další živobytí svou intervenci u arcivévody Rudolfa. Na sklonku života se počátkem roku 1820 stal na vídeňské konzervatoři profesorem hry na violoncello. Téhož roku ve Vídni ve věku 70 let umírá.

Skladatel[editovat | editovat zdroj]

Z dochovaných skladeb Antonína Krafta se nejčastěji hrají:

  • Sonáty pro violoncello op. 1 a op. 2,
  • Duet pro housle a violoncello op. 3,
  • Koncert pro violoncello a orchestr op 4,
  • Duety pro dvě violoncella op. 5 a op. 6,
  • Koncert pro violoncello C dur (Seydel's Concerto).

Je zajímavé, že pro něj Josefem Haydnem napsaný Koncert č. 2 D dur, op. 101 byl dlouho považován za Kraftovo dílo, také L. v. Beethoven mu dedikoval svůj Trojkoncert, op. 56.

V roce 1995 vydal Panton nahrávku dvou jeho koncertů a polonézy syna Mikuláše v podání cellisty Jiřího Hoška a Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK pod taktovkou Josefa Hrnčíře.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • HOŠEK, Jiří. Rokycanské noviny: 04/2006 – Příloha: Odhalení pamětní desky... [online]. Město Rokycany, [cit. 2001-08-05]. Dostupné online. (česky) 
  • Antonín Kraft [online]. Art Petra – umělecká agentura, Ostrava, [cit. 2001-08-05]. Dostupné online. (česky) 
  • Cellists of the Viennese School [online]. Internet Cello Society, [cit. 2001-08-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Antonín Kraft [online]. Rovi, All Media Guide, Ann Arbor, MI, USA, [cit. 2001-08-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]