Antoine Bourdelle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Antoine Bourdelle v roce 1925

Antoine Bourdelle, plným jménem Émile-Antoine Bourdelle (29. října 1861 v Montauban1. října 1929 v Le Vésinet) byl francouzský sochař a malíř. Pracoval v ateliérech A. J. Daloua a Augusta Rodina. Sám ovlivnil několik umělců jako byli Henri Matisse, Aristide Maillol nebo Alberto Giacometti. Je znám především svým monumentálním sochařstvím. Jeho syn Pierre Bourdelle (1901-1966) byl rovněž sochařem.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Bourdelle: Velký bojovník z Montauban, Hirshhorn Museum and Sculpture Garden

Ve věku 13 let opustil školu, aby mohl pomáhat svému otci v jeho řezbářské dílně. Zaměřoval se na sochařství a v roce 1876 získal stipendium na Akademii výtvarných umění v Toulouse. Začal studovat i na École nationale supérieure des beaux-arts v Paříži, kde se jeho učitelem stal Alexandre Falguière. V roce 1886 školu opustil a živil se jako kreslíř a své kresby prodával u umělecké firmy Goupil & Cie. Pracoval také u obchodníka Theodora van Gogha, bratra Vincenta van Gogha.

Héraklés - lučištník, Metropolitní muzeum umění, New York

V roce 1893 nastoupil jako praktikant v ateliéru Augusta Rodina a zúčastnil se konkursu na pomník mrtvým z Prusko-francouzské války v jeho rodném Montaubanu. Členové výboru přijali jeho návrh velmi nepříznivě, ale nakonec Bourdelle zakázku v roce 1897 získal na Rodinovu přímluvu. V roce 1908 Bourdelle opustil Rodinův ateliér a odcestoval do Polska, kde získal zakázku na Mickiewiczův pomníku, na kterém pracoval až do své smrti.

Založil uměleckou výstavu Salon des Tuileries a v roce 1924 získal Řád čestné legie.

V roce 1929 Antoine Bourdelle jako nemocný odjel na zotavenou do venkovského domu svého přítele slévače Eugèna Rudiera v Le Vésinet u Paříže, kde 1. října zemřel. Antoine Bourdelle byl pohřben na hřbitově Montparnasse v Paříži.

Vliv na české umělce[editovat | editovat zdroj]

Bourdelle ovlivnil řadu českých umělců. Patřili k nim například Otto Gutfreund, Otakar Španiel, Josef Mařatka, Jan Štursa, Jakub Obrovský nebo Jaroslav Horejc.

Zastoupení ve sbírkách[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Antoine Bourdelle na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]