Althing

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Althing

Althing (islandsky: Alþingi – velké/všeobecné shromáždění) je islandský parlament. Spolu s faerským Løgtingem a manským Tynwaldem patří mezi nejstarší parlamenty na světě. Náčelníci vesnic, Godirové, se poprvé sešli na pláni, zvané Thingvelir (isl. Þingvellir) již roku 930. Shromáždění vykonávalo zákonodárnou a soudní moc na ostrově.

K omezení úlohy Althingu došlo po připojení Islandu k Norsku v roce 1262. Přijaté zákony byly od té doby podmíněny souhlasem norské koruny, která měla zároveň moc zákony diktovat bez ohledu na souhlas parlamentu.

Faktické zrušení Althingu jakožto zákonodárného sboru znamenalo sjednocení Skandinávie po připojení Norska k Dánsku koncem 14. století. Shromáždění od té doby vykonávalo pouze soudní pravomoc a v roce 1800 bylo úplně rozpuštěno. K formálnímu obnovení činnosti došlo v roce 1843, k prvnímu obnovenému zasedání o dva roky později. Tehdy měl 20 členů volených a 6 jmenovaných králem, který zároveň měl právo zákony vetovat. Od té doby se zasedá v kamenné budově, stojící v centru Reykjavíku.

Nezávislost získal Island roce 1918 s Althingem jako zákonodárným sborem. Ústava byla přijata v roce 1934. Počet poslanců i komor se od té doby mnohokrát změnil, stávající jednokomorový parlament se 63 členy je od roku 1991.

Poslední volby se na Islandu konaly v květnu 2013. Z nich vzešla vládnoucí koalice Pokrokové strany a Nezávislé strany.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Althing ve Wikimedia Commons