Aliance liberálů a demokratů pro Evropu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o politické skupině Evropského parlamentu. O evropské straně pojednává článek Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (strana).
Aliance liberálů a demokratů pro Evropu
Evropská politická skupina
Název Aliance liberálů a demokratů pro Evropu
Anglická zkratka ALDE
Francouzská zkratka ADLE
Oficiální název Alliance of Liberals and Democrats for Europe
Ideologie liberalismus
Evropská strana ALDE Party a EDP
Založení 2004
Předseda Guy Verhofstadt
Evropští poslanci 68
Oficiální web www.alde.eu

Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (francouzsky: Alliance des Démocrates et des Libéraux pour l'Europe) je politická skupina Evropského parlamentu složená ze dvou evropských politických stran: Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE Party) a Evropské demokratické strany (PDE). K roku 2010 představovala třetí největší politickou skupinu, která v europarlamentu čítala 101 členů z 22 států EU. Skupina ALDE je rovněž zastoupena ve Výboru regionů, Parlamentním shromáždění Rady Evropy a v Parlamentním shromáždění NATO.

Ve volbách do Evropského parlamentu 2014 skupina získala 68 poslanců, stala se tak čtvrtou nejsilnější politickou frakcí v Evropském parlamentu.

ALDE v Evropském parlamentu[editovat | editovat zdroj]

Založení[editovat | editovat zdroj]

Liberálně demokratická parlamentní skupina ELDR schválila na své schůzi, která se konala v Bruselu dne 13. července 2004, doporučení, aby byla vytvořena nová skupina sloučením s poslanci Evropské demokratické strany (PDE), jejíž zakládající subjekty tvoří UDF Françoise Bayroua, litevská Strana práce a italská Margherita. Tyto dvě evropské politické strany vystupují mimo Evropský parlament i nadále samostatně. V době svého vzniku sestávala skupina z 88 členů. Na zakládající schůzi skupiny ALDE/ADLE, která se uskutečnila bezprostředně po schůzi ELDR, byl předsedou skupiny zvolen poslanec Graham Watson z britské strany Liberálních demokratů. Rovněž byl přijat desetibodový „Program pro Evropu“.

Program[editovat | editovat zdroj]

ALDE zastává nepředpojatý a progresivní přístup k politice Evropské unie, který spojuje svobodu jednotlivce, svobodnou a dynamickou kulturu podnikání, hospodářskou a sociální solidaritu, zájem o budoucnost našeho životního prostředí a respekt a toleranci vůči kulturní, náboženské a jazykové rozmanitosti. Její vize EU je Evropa, která zahrnuje všechny evropské státy respektující principy demokracie a právního státu, lidská práva a tržní hospodářství. ALDE zaměřuje své úsilí na podporu udržitelného hospodářského růstu, který by vedl k většímu počtu pracovních příležitostí a jejich lepší kvalitě, bohatšímu výběru pro spotřebitele a větším možnostem obchodu a soukromého podnikání. Skupina usiluje o svobodu, bezpečnost a spravedlnost pro všechny evropské občany, hájí lidská práva a bojuje proti diskriminaci ve všech podobách; s cílem posílit mír, spravedlnost a stabilitu ve světě, a tím zmírnit chudobu, a podpořit spolupráci mezinárodních institucí. Podporuje reformu orgánů a institucí EU, která by Evropu učinila srozumitelnější, transparentnější, vstřícnější a odpovědnější vůči jejím občanům.

Deset bodů „Programu pro Evropu"

  1. Podporovat mír v Unii podle federální tradice
  2. Vytvořit z EU „hráče celosvětového významu“, který by přemostil propast mezi hospodářským a politickým rozměrem Unie
  3. Otevřít a demokratizovat Evropskou unii
  4. Zaručit základní práva všem evropským občanům
  5. Podporovat vzdělávání na všech úrovních
  6. Posílit hospodářskou správu po zavedení eura
  7. Vymýtit podvody a zbytečnou byrokracii
  8. Vytvořit z Evropy světovou jedničku v oblasti ochrany životního prostředí
  9. Dosáhnout toho, aby se globalizace stala záležitostí všech
  10. Zajistit plné uznání a posílení role evropských regionů

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]