Alfred Strejček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alfred Strejček
Štěpán Rak a Alfred Strejček na České Konferenci v Poděbradech při představení Vivat Comenius, 2010
Příbuzenstvo
1. manželka Consuela Morávková
2. manželka Jarmila Nygrýnová

Alfred Strejček (* 24. listopadu 1941) je český herec, moderátor a recitátor.

Od sedmnácti let se věnoval divadlu. Byl také členem operetního souboru olomouckého divadla (působil na místě druhého basu). Po studiích na brněnské JAMU přesídlil do Prahy, kde působil nejdříve v Divadle Jiřího Wolkera a v experimentálním divadle divadle Maringotka. Brzy se ovšem stal členem souboru Divadla Za branou. Jeho angažmá bylo přerušeno povinnou vojenskou službou. V 70. letech byl angažován v Divadle E. F. Buriana, působil v poetické vinárně Viola. Režisér Otomar Krejča mu ovšem později nabídl místo v Divadle Za branou II., kde zůstal až do roku 1988. Od té doby je na volné noze.

Významná je jeho práce pro Český rozhlas - rozhlasový archiv obsahuje okolo tisíce pořadů, na kterých se podílel. Spolupracuje s kytaristou Štěpánem Rakem, herečkou Jitkou Molavcovou, hudebníkem Jiřím Pavlicou a mnoha dalšími. V roce 2012 vytvořil Pořad o Františku Vladislavu Hekovi, který uvedl na Festivalu F. L. Věka v Dobrušce s violoncellistou Petrem Nouzovským.

Z některých jeho prací pro Český rozhlas můžeme třeba vybrat roli vypravěče v dramatizacích románů Jaroslava Foglara, Arthura Ransomeho i jiných autorů, na kterých se podílel spolu s Jiřím Hromadou, kytaristou Štěpánem Rakem a dalšími.

Je nejen interpretem, ale také autorem pořadu o J. A. Komenském Vivat Comenius, který připravoval tři roky. Pořad se hrál už v pěti[zdroj?] jazykových mutacích ve třiceti zemích světa.

Patří mezi hlavní tvůrce festivalu Ortenova Kutná Hora.

Patří i mezi významné a kultivované české moderátory, kde se soustřeďuje zejména na moderování hudebních pořadů a různých kulturních akcí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]