Alexandr Antonov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alexandr Antonov
Alexandr Antonov
Alexandr Antonov
Narození 7. srpna 1889
Moskva
Úmrtí 24. června 1922 (ve věku 32 let)
Tambovská gubernie
Povolání zemědělec
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexandr Stěpanovič Antonov (rusky Александр Стеранович Антонов, 26. července 1888, Moskva, Ruské impérium24. dubna 1922, Borisoglebsk, RSFSR) byl člen strany socialistů-revolucionářů.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Moskvě, ale velkou část dětství strávil v Kirsanově. Později studoval v Tambově tamní reálné gymnázium, z něhož však byl pro revoluční projevy vyhnán. Vrátil se do Moskvy a pracoval jako nádeník.

Od roku 1904, kdy mu bylo pouhých šestnáct let, byl členem strany Eserů. Pro shromažďování peněz pro stranu často vykrádal banky nebo vlaky s cennostmi. Při jednom přepadení poštovního vozu byl zatčen a odsouzen na 20 let vězení ve Vladimirské věznici.

Roku 1917 byl [9☺Amnestie|amnestován]] prozatímní vládou. Vrátil se do Kirsanova, po říjnové revoluci však odjel do Tambova, kde se stal velitelem domobrany. Dokázal bojovat nejen proti bolševikům, ale i proti československým legiím.

Dne 24. dubna 1922 uprchl spolu s bratrem Dmitrijem a svými spolupracovníky z Tambova před Čekisty. Ve vesnici Borisoglebsk však byl dostihnut a ve slepé uličce se svým doprovodem zastřelen. Všichni byli pohřbeni v Kazaňském klášteře.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Антонов, Александр Степанович na ruské Wikipedii.