Alexander von Zemlinsky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alexander von Zemlinsky

Alexander Zemlinsky (14. října 1871 Vídeň - 15. března 1942 New York) byl rakouský dirigent, hudební skladatel a pedagog.

Narodil se ve Vídni, kde strávil také první část svého uměleckého života. Pocházel z nábožensky i národnostně smíšené rodiny, která konvertovala k judaismu a změnila své původní jméno Semlinsky na Zemlinsky. Sám skladatel později začal ke jménu přidávat šlechtický predikát von, nebyl však nikdy formálně povýšen do šlechtického stavu.

Absolvoval Vídeňskou konzervatoř - obor klavíru, kontrapunktu a skladby. Na začátku kariéry působil jako dirigent vídeňských operetních divadel. Byl přítelem Johannesa Brahmse, vyučoval též hudbu- k jeho žákům patřil např. Arnold Schönberg. Roku 1906 byl jmenován šéfdirigentem nově založené vídeňské Volksoper; o dva roky později jej Gustav Mahler na jeden rok povolal do opery Hofoper. V letech 1911 - 1927 stál v čele Nového německého divadla v Praze. Od roku 1927 působil v Berlíně jako dirigent v Kroll Oper, přitom občas hostoval v Praze jako dirigent České filharmonie. S nástupem nacismu na něj začal doléhat rostoucí antisemitismus, před kterým se nejdříve uchýlil roku 1933 zpět do Vídně a po anexi Rakouska nacistickým Německem roku 1938 uprchl do USA. Zemřel roku 1942 v téměř úplném zapomnění v New Yorku.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • tři symfonie, mj. Lyrická
  • dvě opery na náměty Oscara Wilda - Trpaslík, Florentinská tragédie
  • komorní hudba (smyčcové kvartety aj.)