Alberto Rivera

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Alberto Magno Romero Rivera (19. srpen 1935-20. června 1997) byl protestanský náboženský publicista, jenž byl pro fundamentalistického křesťana Jacka Chicka zdrojem informací o Vatikánu.

Rivera se narodil v Las Palmas na Kanárských ostrovech v roce 1935 a zemřel 20. června 1997 na rakovinu konečníku v Broken Arrow, Oklahoma ve Spojených státech. Jack Chick slíbil, že bude Albertova tvrzení propagovat i po jeho smrti. Rivera tvrdil, že před tím, než se stal fundamentalistickým protestantem, byl jezuitou a Chick mnoho z těchto příběhů o Riverovi publikoval, včetně jezuitských konspirací.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Rivera je nejvýznamnější pro svá tvrzení, že byl nějaký čas katolickým knězem a pro tvrzení o skrytých činnostech katolické církve. Většina z těchto tvrzení jsou intenzivně diskutována katolickou církví i dalšími. Odhalení od Garyho Metze v časopise Cornerstone č. 53[1] zkoumalo mnoho z Riverových tvrzení o jeho životě; dvě protichůdné verze jsou shrnuty níže.

Riverova verze[editovat | editovat zdroj]

Podle Rivery byl po svém údajném vzdělání v katolickém semináři byl Rivera poslán zničit různé protestantské organizace a zdiskreditovat protestantské vůdce, ale byl rozčarován po objevu, že Vatikán stojí v pozadí zednářství a že jeho úcta k Panně Marii je v rozporu s Biblí. V roce 1965 na jedné ekumenické konferenci probíhající na guatemalském stadiónu před padesátitisícovým publikem veřejně obžaloval katolickou církev. Jezuité jej pak údajně poslali do přísně utajeného sanatoria ve Španělsku, aby se zřekl svého vyznání. Zde měl být mučen a měly mu být podávány drogy, dokud téměř nezemřel. Posléze byl uložen do „železné plíce“ (speciální lékařské zařízení na podporu dýchání při kolapsu plic a problémech s dýcháním), neboť jeho plíce byly zničené z hrubého zacházení. V blízkosti smrti požádal Ježíše, aby mu odpustil, a byl zázračně uzdraven. Představený jezuitů se pokoušel přimět Riveru k návratu do katolické církve, ale namísto toho došel u sebe k přesvědčení, že dá Riverovi pas a doklady, které potřeboval k útěku ze Španělska. Poté letěl Rivera do Londýna a zachránil svoji sestru Marii, řeholnici, poté co téměř zemřela v klášteře.

Verze časopisu Cornerstone[editovat | editovat zdroj]

Podle článku v Cornerstone:[1] Rivera měl "v minulosti pletky se zákonem", včetně zpronevěry, krádeže kreditní karty a podepisování falešných šeků. Zatykače k jeho zatčení byly vydány v New Jersey a Floridě a byl hledaný španělskou policií kvůli "klamáním a podvodům". Ač v USA v roce 1967 tvrdil, že koná peněžní sbírku pro španělskou vysokou školu, daná škola tyto peníze nikdy neobdržela. Podrobnosti jeho tvrzení byly měněny - v roce 1964 říkal, že opustil katolickou církev v červenci 1952, ale později, roku 1967, uváděl datum 20. března; navzdory tomu stále ještě propagoval katolicismus v novinovém rozhovoru v srpnu toho samého roku. Ačkoliv byl pravděpodobně umístěn do sanatoria v roce 1965 a byl zde ponechán tři měsíce, udal jako datum svého propuštění září 1967, a tak dobu více než rok ponechal bez vysvětlení.

Dokument vystavený Riverou prokazující jeho stav katolického kněze byl získán podvodně a katolická církev popřela jeho tvrzení, že byl kdy jezuitským knězem či biskupem. Rivera měl pouze jednu sestru v Londýně, nejmenovala se Marie, nebyla řádovou sestrou a nežila v klášteře. Ve formuláři o pracovním poměru datovaném k roku 1963 tvrdil, že je sezdán s Carmen Lydia Torres a mají spolu dvě děti v USA, zatímco jeho vlastní tvrzení bylo, že tou dobou byl celibátním knězem ve Španělsku.

Cornerstone se také dotazoval stran Riverova tvrzení o jeho různých akademických titulech včetně tří údajných doktorátů (Th.D., D.D. a Ph.D.). Časopis referuje, že jeho známá chronologie neposkytuje dostatek času na to, aby tyto akademické tituly dokončil a Rivera musel přiznat jejich obdržení od kolorádského "diploma mill" (Diploma mill, doslova "továrna na diplomy", též známá jako degree mill, "továrna na tituly", je organizace, která uděluje akademické tituly a diplomy lidem s minimálním nebo vůbec žádným akademickým studiem a bez zjišťování úředních akreditačních orgánů. Tyto tituly jsou často udělovány na základě životních zkušeností. Tituly a diplomy vydané diploma mills jsou často používané pro podvodné účely, jako je např. získání práce, povýšení nebo kvůli falešným nárokům zákazníků.).

Výpovědi proti katolicismu a islámu[editovat | editovat zdroj]

Podle Rivery jsou jezuité zodpovědní za recesi, komunismus, islám, nacismus, světové války, Jonestownský masakr (hromadná sebevražda více než 1.000 příslušníků sekty Svatyně lidu, založené americkým pastorem J. W. Jonesem, v guayanském Jonestownu v roce 1978) a atentát na Abrahama Lincolna; dále tvrdil, že katolická církev chce rozšířit homosexualitu a potraty, že charismatické hnutí je čelní frontou katolické církve, že papežové jsou antikristi, že katolická církev je Nevěstkou[2] z biblické knihy Zjevení a že prorok Mohamed byl použit katolickou církví k vytvoření islámu a ke zničení Židů a ostatních křesťanských skupin. Dle Rivery Mohamedova první žena Khadija byla katolickou jeptiškou v arabském klášteře, které řekl biskup, aby se za Mohameda provdala a rozsévala símě toho, z čeho později vznikl islám.[2]

Riverova postava v "Chick Tracts" (tj. v pojednáních Jacka Chicka)[editovat | editovat zdroj]

Z komiksů Jacka Chicka[3] je věnována hlavní pozornost Riverovi v těchto šesti z nich: Alberto, Dvojí kříž (Double Cross), Kmotři (The Godfathers), Moc (The Force), Čtyři jezdci (Four Horsemen) a Prorok (The Prophet). Někteří lidé se jimi přímo odmítají zabývat, ačkoliv Chick rovněž tiskl série protitvrzení na další otázky. Chickovy komiksy a pojednání byly odstraněny z mnoha křesťanských knihkupectví z důvodu, že jejich protikatolická obvinění byla lživá a bigotní. Chick pak odešel z Křesťanské knihkupecké asociace (Christian Booksellers Association) poté, co Asociace začala uvažovat o jeho vyloučení. Chick nazývá Riveru nejzbožnějším člověkem, kterého kdy potkal, a tvrdí, že obvinění proti němu samotnému a proti Riverovi jsou spiknutím katolické církve.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Místo Riverova posledního bydliště (i místo jeho smrti) - Broken Arrow, Oklahoma - nebylo odhaleno až do Riverovy smrti. Chick nyní tvrdí, že Riverovo tělo bylo potají vyvezeno z Oklahomy a pohřbeno na utajeném místě při soukromé smuteční bohoslužbě z obavy, že jezuité by mohli jeho tělo exhumovat a znesvětit. Tato obava, ačkoliv je poněkud bizarního znění, mohla souviset do jisté míry s neslavnou Cadaverskou synodou (Synodus Horrenda) v roce 897, na které bylo tělo papeže Formosusa exhumováno a „souzeno“ pozdějším papežem Štěpánem VI. Tento soud však neměl žádné dočinění s jezuity, neboť řád nebyl založen před rokem 1540.

Riverův pohřeb byl proveden Mooreovým Southlawnským pohřebním ústavem v Tulse v Oklahomě. Podle jejich záznamů byl pohřben na hřbitově Rose Hill v severní Tulse, na nároží Admiral Street a Yale Avenue, v nejsevernějším rohu hřbitova.

Podle záznamů na Rose Hill[4] byl Rivera skutečně pohřben na tomto hřbitově, v části určené pro Mooreův pohřební ústav, v neoznačeném hrobě (28-14-3) mezi Tony Hubanksem starším (28-14-4) a Maria Albini Boniekim (28-14-2).

Mše byla na tomto místě sloužena u příležitosti osmého výročí Riverovy smrti, 20. června 2005, s mešním úmyslem, kterým byla prosba, aby Bůh byl k duši tohoto muže milosrdný. Lokalita uvedená jako Riverův hrob byla požehnána místním katolickým knězem již v dřívější době.

Ukázka z Riverova textu[editovat | editovat zdroj]

"Dnes jsou již jezuité tajně zakořeněni ve vedení všech církví a náboženských systémů, tajně ovládají všechny světové i menší banky a peněžní ústavy, tajně znovu pronikli do všech vlád, parlamentů a soudů každé země, podařilo se jim nepozorovaně proniknout do všech druhů sdělovacích prostředků, rozhlasu a televize po celém světě, tajně vnikli do všech světových hospodářských a náboženských organizací a mezinárodních institucí, mají tajně pod svou kontrolou všechny biblické společnosti a všechna biblická a teologická vydavatelství a nepozorovaně také pronikli do všech církevních škol všech denominací a do všech univerzit. V dnešní době se jim podařilo to, o co se marně pokoušeli již celá předchozí staletí. Teprve dnešní doba, ve které prostého člověka vysoká politika téměř nezajímá a kdy vládne otupělost a apatie k vládním vyjednáváním a intrikám mezi národy, dala průchod tajné práci jezuitů..." (Předmluva ke knize Tajné dějiny jezuitů)[5]

Zhodnocení[editovat | editovat zdroj]

Pokud se člověk dívá na tvrzení Alberta Rivery objektivně, Riverovo svědectví je zrazováno jeho vlastními výroky, neboť mnohá jeho tvrzení se ukazují jako historicky nekonzistentní až nesmyslná, podobně tomu je i ve věroučných obviněních katolické církve (např. výroky, že katolická církev chce šířit homosexualitu a potraty, když je naopak proti těmto skutečnostem ve svém učení jasně vyhraněna ad.). Jeho snahy se tak řadí mezi další konspirační teorie, dle kterých za všechna dění ve světě můžou: Židé, zednáři, mimozemšťané, katolíci, jezuité, ilumináti atp.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alberto Rivera na anglické Wikipedii.

  1. a b Metz, Gary (1981), "The Alberto Story", Cornerstone 9 (53): 29–31
  2. a b http://www.catholic.com/library/sr_chick_tracts_p4.asp
  3. http://www.chick.com/default.asp
  4. http://www.rootsweb.com/~oktulsa2/cemeteries/rhcri.txt
  5. http://tajne.ueuo.com/tdj00.php#k02

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(anglicky)