Alžběta Dánská (1935)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Alžběta Dánská)
Skočit na: Navigace, Hledání
Dánská královská rodina
Royal coat of arms of Denmark.svg

JV Královna
JKV Princ Henrik  • JV Princezna Elisabeth

Alžběta Šlesvicko-Holštýnsko-Sonderbursko-Glücksburská, princezna Dánská, (* 8. května 1935, Kodaň) je dánská princezna, členka dánské královské rodiny, sestřenice dánské královny Markéty II.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ, mládí[editovat | editovat zdroj]

Princezna Alžběta se narodila 8. května roku 1935 v Kodani jako jediná dcera a nejstarší ze tří dětí dánského dědičného prince Knuta (mladšího syna dánského krále Kristiána X.), a jeho manželky Karoliny Matyldy. V červnu téhož roku byla pokřtěna jako Elisabeth Caroline-Mathilde Alexandrine Helena Olga Thyra Feodora Estrid Margarethe Désirée. V roce 1950 byla konfirmována, v roce 1952 ukončila základní školní vzdělání a ve studiu pokračovala ve Švýcarsku na Brillantmont International College v Lausanne.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

V roce 1956 nastoupila do služby na dánském Ministerstvu zahraničních věcí. V průběhu své služební kariéry působila kromě jiného i jako asistentka archivu ve Washingtonu, nejprve tři roky od roku 1973, poté čtyři roky od roku 1981. Pro MZV pracovala až do roku 2001.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Princezna Alžběta je neprovdána a nemá děti, přes dvacet pět let však žila ve volném svazku s Clausem Hermansenem (až do jeho smrti v roce 1997). V současnosti stojí princezna Alžběta v pořadí následníků dánského trůnu na posledním 12. místě. Její bratří Ingolf a Kristián byly v důsledku svých sňatků s ženami nižšího postavení z následnictví vyřazeni.

Princezna kromě své mateřštiny (dánštiny) hovoří anglicky, francouzsky a německy. Je nositelkou nejvyššího dánského státního vyznamenání - Řádu slona.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Elisabeth von Dänemark na německé Wikipedii.