Akční videohra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Akční počítačová hra nebo akční videohra je označení pro hry, jejichž hlavní náplní je eliminace cílů pomocí bojových technik. Tyto hry většinou virtuálně znázorňují dynamické boje, násilné sekvence (včetně prolévání krve) a škálu zbraňového arsenálu. Žánr nebývá v některých zemích pro kontroverzní scény bez cenzury tolerován, pro neotrlé povahy a možnost pohoršování se je v některých hrách zahrnuta i možnost regulace násilných či krvavých scén.

V těchto hrách se objevují vždy po určitém počtu misí nebo episod tzv. bossové. Nejnovější 3D akční hry jsou obvykle náročné na hráčův hardware a často se vykazují velmi dobrou umělou inteligencí nepřátel, pokročilým grafickým zpracováním a visuálními efekty. Hráč nejčastěji ovládá jednu postavu (nebo menší skupinu), zbraň nebo vozidlo a někdy si může volit obtížnost (často: začátečník, pokročilý, expert). Některé akční videohry bývají omezeny časovým limitem po kterém hráč ztrácí život nebo možnost dokončit level atp.

Subžánry

  • 3D akční hry
    • FPS
      • Jedná se o střílečky z pohledu první osoby. Kamera je umístěna tak, že simuluje reálný pohled hráčovi postavy. Mezi významné zástupce FPS řadíme například Counter-Strike, Half-Life, Doom nebo sérii Battlefield.
    • TPS
      • Střílečky z pohledu třetí osoby, kdy hráč vidí svou postavu v prostoru. Jednat se může nejen o 3D akční hry (Star Wars: Battlefront), ale i často i o 2D hry.
    • Survival horor
      • Hry, ve kterých jde o přežití. Často se hráč nalezne ve světě plném nepřátel (například Zombíků) a jeho jediným úkolem je přežít! Hráč většinou začíná s minimem vybavení, které si musí postupně dohledávat a zlepšovat.

Vliv na zdraví

Akční hry trénují reakce a krátkodobou paměť. Hraní ovšem postihuje dlouhodobou paměť a orientaci.[1]

Reference

  1. https://medicalxpress.com/news/2017-08-action-video-games-brain.html - Playing action video games can actually harm your brain

Externí odkazy (zdroje)