Ajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ajka
Ajka.jpg
Ajka – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
stát: Maďarsko Maďarsko
Župa: Veszprém
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 95,05 km²
počet obyvatel: 29 999 (2008)
hustota zalidnění: 329,65 obyv. / km²
správa
oficiální web: http://www.ajka.hu
PSČ: 8400

Ajka je město v Maďarsku, v okrese Ajka[1], v župě Veszprém. V roce 2008 zde žilo 29 999 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město Ajka vzniklo v roce 1960, když byly spojeny čtyři maďarské vesnice (Ajka, Bódé, Tósok a Tósokberénd). Během dalších desetiletí se k městu připojily pak následující tyto vesnice - Csékút, Gyepes, Padrag a Rendek.

Středověk[editovat | editovat zdroj]

Jako většina města byla oblast Ajky osídlena nejprve Kelty, později Římany a nakonec v 10. století Maďary. Název tehdejší vesnice pochází od názvu kmene Ajků, kteří tuto oblast jako první osídlili. První záznamy o Ajce pochází z roku 1214, tehdy byla ale už 100 let stará.

20. století[editovat | editovat zdroj]

Až do 20. století se Ajka rozvíjela jako malá vesnice, v roce 1937 zde ale bylo objeveno uhlí a bauxit, začalo se těžit a také bylo nutné někde ubytovat horníky; stavěly se tedy nové domy. Během socialistické vlády v Maďarsku byla Ajka prezentována jako dělnické, socialistické město. Přestože po roce 1990 nastal v těžbě útlum, město se dokázalo rychle přeorientovat.

Ekologická havárie[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Protržení hráze s jedovatými kaly poblíž Ajky.

4. října 2010 došlo u města Ajka k velmi vážné ekologické havárii, kdy se protrhla hráz kaliště a leptavý kal následně zaplavil několik měst a obcí. Katastrofa způsobila smrt několika obětí, mnoho materiálních škod a mnoho lidí bylo vážně popáleno. Nehoda měla podobný rozsah, jako o cca půl roku starší únik ropy v Mexickém zálivu.[2]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.jaras.info.hu/lap/ajkai-jaras
  2. Katastrofa v Maďarsku má stejný rozsah jako únik ropy v Mexickém zálivu [online]. novinky.cz, 2010-10-08, [cit. 2010-10-08]. Dostupné online.