Africké mistrovství národů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Africké mistrovství národů (nelze zaměňovat s Africkým pohárem národů), francouzsky Championnat d'Afrique des nations (zkratka CHAN), je fotbalový turnaj pořádaný CAF, jehož se účastní ligové výběry afrických států.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Africké mistrovství národů bylo založeno roku 2007 ve snaze povzbudit africký klubový fotbal, trpící odchodem kvalitních hráčů do bohatších zemí Evropy či Blízkého východu. Proto se ho smějí zúčastnit výhradně fotbalisté působící v domácí soutěži. Od Afrického poháru národů se liší také systémem kvalifikace: zatímco skupiny APN se losují podle výkonnostního klíče, na AMN je předem určeno šest geografických zón, jejichž vítězové postoupí do finálového turnaje; počet účastníků doplní na osm mužstvo pořádající země a druhý tým nejpočetnější jihoafrické zóny.

První ročník mistrovství se konal roku 2009 na Pobřeží slonoviny a zvítězila v něm Demokratická republika Kongo před Ghanou a Zambií. Druhý ročník uspořádal v únoru 2011 Súdán; vyhrálo Tunisko, které ve finále porazilo Angolu a třetí místo obsadil domácí tým. Další Africké mistrovství národů je plánováno na rok 2014 do Libye – počínaje ročníkem 2013 totiž CAF rozhodla přeložit Africký pohár národů na liché roky, aby nekolidoval s mistrovstvím světa, a Africké mistrovství národů jako méně významná soutěž muselo ustoupit.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]