Adéla z Frioul

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Svatba Ludvíka s Adélou (iluminace ze 14. století)
Příbuzenstvo
otec Adalhard Pařížský
manžel Ludvík II. Koktavý
syn Karel III. Francouzský

Adéla z Frioul (francouzsky Adélaïde de Frioul), též Adéla Pařížská (mezi 850 a 85310. listopadu 901, Laon) byla druhá manželka západofranského krále Ludvíka II. Koktavého.

Život[editovat | editovat zdroj]

Adéla byla dcerou Adalharda Pařížského, friulského markýze. Jejím dědou byl Beggo, hrabě pařížský. Adélina babička, Beggova manželka Alpais, byla nelegitimní dcerou Ludvíka I. Pobožného a jeho neznámé milenky.

Adélu vybral Karel II. Holý jako nevěstu pro svého syna Ludvíka. Ten se ale, navzdory vůli otce, tajně oženil s Ansgardou Burgundskou. Ačkoliv již měli několik dětí, Karel II. dosáhl u papeže Jana VIII. anulování manželství a Ludvík si v únoru 875 musel vzít Adélu.

Nicméně nové manželství vyvolávalo otázku blízkého pokrevního příbuzenství obou partnerů. Když 7. září 878 papež korunoval Ludvíka II. západofranským králem, Adélu korunovat odmítl.

Když Ludvík II. zemřel na jaře 879, neměl s Adélou žádného mužského dědice. Vdova ale byla těhotná a na podzim téhož roku porodila syna Karla. Jeho narození vedlo ke sporu Adély s Ansgardou, první Ludvíkovou manželkou, která s ním měla dva syny. Ti ji se svou matkou obvinili s cizoložství. Oba se nakonec stali králi, oba však zemřeli po několika letech bez dědiců. Adélin syn Karel se ale také stal králem (898), při korunovaci mu pomáhala i matka.

Adéla zemřela roku 901 v Laonu.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Adéla z Frioul ve Wikimedia Commons V tomto článku byl použit překlad textu z článku Adelaide of Paris na anglické Wikipedii.