A-level

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

A-level nebo také nezkráceně Advanced Level je britský ekvivalent české maturity. Završuje se jím středoškolské vzdělání v Anglii,Walesu a Severním Irsku. Skládá se ze dvou dílčích zkoušek, jež studenti podstupují během posledních dvou let středoškolského studia: AS (Advanced Subsidiary) a A2. Obě tyto dílčí zkoušky mají padesátiprocentní podíl na celkové známce. Studenti se obvykle v rámci AS připravují na 4 předměty, v rámci A2 na tři.

Hodnocení[editovat | editovat zdroj]

Studenti jsou většinou testováni externě (výjimka: např. některé moduly v dramatické či výtvarné výchově) a písemně (krom např. ústní zkoušky z cizího jazyka). Výstupem hodnocení jsou body nazývané UMS (Uniform Mark Scheme). Na základě procentuální úspěšnosti měřené podle těchto bodů se vypočítá výsledná známka: 100-90% = A* (jenom u celkové známky v celém A-levelu; hodnocení v A2 nesmí klesnout pod 90%), 89-80% = A, 79-70% = B, 69-60% = C, 59-50% = D, 49-40% = E, 39-0% = U. Známka U znamená neúspěšné složení zkoušky.

Testovací komise[editovat | editovat zdroj]

Testovací komise (v angličtině "examination board") vytváří testy a osnovy předmětů (takže se učivo v rámci jednoho předmětu napříč osnovami od různých komisí může razantně lišit). Mezi ně patří například OCR, Edexcel, WJEC nebo AQA.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]