2001: Vesmírná odysea (kniha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
2001: Vesmírná odysea
Autor Arthur C. Clarke
Původní název 2001: A Space Odyssey
Překladatel Vladimír Svoboda
Jazyk angličtina
Žánry sci-fi, hard SF
Vydavatel Česká republika Odeon
Česky vydáno 1982
Typ média vázané
ISBN 01-042-82 13/34
Následující dílo 2010: Druhá vesmírná odysea

Román 2001: První vesmírná odysea (anglicky 2001: Space Odyssey) napsal Arthur Charles Clarke roku 1968. Autor rovněž napsal pokračování tohoto díla: 2010: Druhá vesmírná odysea, 2061: Třetí vesmírná odysea a 3001: Poslední vesmírná odysea, které i s prvním dílem dohromady tvoří sérii Vesmírná odysea. Kniha vznikla po spolupráci s režisérem Stanleyem Kubrickem na základě autorovy povídky Hlídka.

Hlavní postavy knihy[editovat | editovat zdroj]

 • Ten, jenž hledí na Měsíc
 • Heywood Floyd
 • David Bowman
 • Frank Poole
 • počítač HAL 9000

Obsah díla[editovat | editovat zdroj]

Příběh začíná před asi pěti miliony let, kdy na Zemi žili lidoopi. Tehdy Ten, jenž hledí na Měsíc, vůdce jedné z tlup lidoopů, narazil na cestě se svou tlupou z neúspěšného lovu domů na monolit tvaru kvádru. Monolit začal s lidoopy provádět experimenty, které rozvíjely jejich logické myšlení. Ten, jenž hledí na Měsíc si vyrobil svou první zbraň. Po dlouhé době bez jídla se jim konečně podařilo ulovit nějakou antilopu. Začalo se však stmívat a neměli čas zvíře potřebně zpracovat. Vzali ho tedy do jeskyně, vůně zdechliny však přilákala leoparda. Díky zdokonalení logického myšlení leoparda přemohli. Hlavu leoparda a jeho kůži nosil Ten, jenž hledí na Měsíc na sobě. Teď již měli spousty odvahy a poté, co zesílili, rozhodli se zaútočit na druhou tlupu na druhé straně řeky. Bitvu vyhráli. Poté se monolit přemístil na Měsíc.

Nyní autor zavádí příběh do roku 1999. Autor špatně odhadl pokrok techniky a posunul ho o velký kus vpřed. Měsíc již byl obydlen a byla na něm postavena spousta základen. Jedna z nich je i americká základna Clavius poblíž kráteru Tycho. Byla zde vyhlášena karanténa, kvůli nějaké epidemii. To vše je jen zástěrka neobyčejného, přísně tajného objevu. Jedna sonda zkoumající kráter Tycho, objevila anomálii v magnetickém poli Měsíce. Vědci bádali po příčině a ze země vynesli na povrch monolit způsobující magnetickou anomálii, který s prvním paprskem Slunce okopíroval data všech signálů (např. televizních) a poslal jej pryč do vesmíru. Signál se lidem ztratil někde u Saturnova měsíce Japeta. Tehdy je povolán doktor Heywood Floyd a další vědci, aby monolit prozkoumali. Zjistí, že monolit není vyroben ani přírodou, ani člověkem, nýbrž mimozemšťany. Monolit dostane jméno MAT-1, zkratka Magnetické Anomálie Tycho – 1.

Zde se děj knihy opět posouvá, do roku 2001. Pětičlenná posádka, s kapitánem lodi Davidem Bowmanem, jeho zástupcem Frankem Poolem a třemi vědci v hibernaci Whiteheadem, Hunterem a Kaminskim, začíná první cestu k Saturnu. Raketoplán jménem Discovery řídí počítač s umělou inteligencí HAL 9000. Vše probíhá dobře, ale někde u Jupitera, na Davidovy narozeniny, HAL oznámí možnou závadu jednotky AE-35, která nasměrovává anténu raketoplánu na Zem. Jestliže přestane pracovat, spojení se Zemí se přeruší. Frank Poole vadnou jednotku vymění. V laboratoři s Davidem zjistí, že pracuje výtečně. Jednotku vyhodí do koše a nechtějí se tím již zabývat. O několik hodin později HAL oznámil další možnou poruchu jednotky AE-35. Frank ji jde opět vyměnit, ale to se mu stane osudným. Když vyměňuje jednotku, jeho kapsli (stroj tehdejší doby, slouží ke krátkým procházkám vesmírem) HAL nasměruje pryč do vesmíru. Franka Dave již nemůže zachránit. Dave začíná pomýšlet na možnou poruchu HALa a na Zemi již o něm také začínají pochybovat. Rozhodne se probudit ostatní z hibernace. HAL nejdřív nechce předat manuální ovládání, ale poté, co mu Dave pohrozí, že ho odpojí od systému, mu ho předá. Dave zjistí, že všichni tři jsou mrtvi – HAL jim odpojil životní funkce. HAL začne odpojovat všechny přístroje – kyslík a klimatizaci. Dave se zachrání v jedné komoře, kde byl i skafandr. Pomocí toho se dostal k systémovým obvodům HALa a začal ho po jedné zásuvce odpojovat od systému. Hal ho přemlouval, aby toho nechal, ale bylo to marné. Poté opět obnovil kyslík, klimatizaci a spojení se Zemí. Těla tří vědců vypustil do vesmíru. Pošle k zemi zprávu o tom, co se stalo. Oni ho seznámí s pravým cílem cesty, o které věděli jen HAL a tři vědci v hibernaci. Měli prozkoumat Japetus, místo, kde se ztratil signál monolitu. Raketoplán je nyní řízen ze Země. Když dorazí na místo, Dave se vydává v kapsli na průzkum. Najde zde Většího bratra monolitu, MAT-2, a hvězdnou bránu. Vstoupí do ní a octne se na jiné planetě. Poté se octne v nějakém hotelovém pokoji, kde knihy, jídlo, nábytek, vše jsou atrapy vyrobené podle předlohy z televizního seriálu, vysílaném v roce 1999 signálem, jejž monolit okopíroval a poslal sem. Když Dave usne, atrapy zmizí a mimozemšťané pomalu oddělí jeho duši od těla, aby přetrvala na věčné časy. Jeho tělo ihned na to umírá.

Rozuzlení knihy[editovat | editovat zdroj]

V knize 2010: Druhá vesmírná odysea autor v zájmu děje druhé knihy vysvětluje příčinu HALova divného chování. Dr. Chandra, HALův učitel a programátor, vytvořil HALa tak, aby neskrýval žádná tajemství před členy posádky a upozornil na každé možné nebezpečí. Skutečný cíl cesty však byl označen jako „Přísně Tajný“ a počítač tedy nevěděl, co má dělat. Postupně ho to likvidovalo a snažil se odpojit zdroj toho všeho – Zemi. To vysvětluje výpadky jednotky AE-35. Frank chtěl jednotku vyměnit a obnovit tak spojení, což HAL nemohl snést. Jelikož jeho tajemství střežili ještě tři vědci, odpojil je od životních funkcí.

Pokračování děje[editovat | editovat zdroj]

Děj volně pokračuje v dalších dílech vesmírné odysey. V 2010: Druhá vesmírná odysea se znovu objevují postavy Davida Bowmana (tentokrát už jen jako „duch“) a Heywooda Floyda. Kosmická loď Leonov se zde snaží zachránit chátrající opuštěnou Discovery a zjistit, co se vlastně s Davidem stalo. V 2061: Třetí vesmírná odysea se zde opět objevuje Heywood Floyd, který se ve věku 103 let, vydává na výpravu k Halleyově kometě. V 3001: Poslední vesmírná odysea přichází na scénu Frank Poole, jehož vylovili z vesmíru a tehdejší medicína ho dokázala opět přivést k životu.

Odlišnosti děje filmu a knihy[editovat | editovat zdroj]

Filmové zpracování Vesmírné odysey se v některých podstatných detailech odlišuje od tehdy současně vznikající knihy. Vzhledem k tomu, že Clarke v následujících dílech navazuje na filmový děj, může to být pro čtenáře neznalé filmu značně matoucí.

Ve filmu se především druhý monolit (MAT-2) nenachází v soustavě Saturnu, ale o planetu blíže k Zemi, na oběžné dráze Jupitera. Monolit také nestojí na povrchu měsíce (v knize to byl Saturnův měsíc Iapetus). Ve filmu je umístěn volně v Lagrangeově bodě mezi Jupiterem a jeho měsícem Io. Jupiter a jeho měsíce pak hrají klíčovou roli v navazujících knihách.

Česká a slovenská vydání knihy[editovat | editovat zdroj]

 • 2001: Vesmírná odysea, Svoboda, 1971, edice Omnia, 44 600 výtisků, překlad Vladimír Svoboda
 • Vesmírna odysea, Tatran, 1975, 15 000 výtisků, překlad Judita Chromová
 • 2001: Vesmírná odysea / Rajské fontány, Odeon, 1982, edice Klub čtenářů, 90 000 výtisků, překlad Vladimír Svoboda
 • 2001: Vesmírná odysea, Baronet, 1997, překlad Vladimír Svoboda, ISBN 80-7214-029-9
 • 2001: Vesmírná odysea, Alpress, 2002, edice Klokan, překlad Vladimír Svoboda, ISBN 80-7218-772-4
 • 2001: Vesmírná odysea, Laser, 2008, edice Mistrovská díla SF, překlad Vladimír Svoboda, ISBN 978-80-7193-257-4

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]