Želva zelenavá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxTestudo hermanni
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaplazi (Reptilia)
Řádželvy (Testudines)
Podřádskrytohrdlí (Cryptodira)
Čeleďželvovití (Testudinidae)
Rodželva (Testudo)
Druhželva zelenavá (T. hermanni)
Binomické jméno
Testudo hermanni
Gmelin, 1789
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Areál rozšíření
{{{druhotné dělení}}}
  • T. h. boettgeri
  • T. h. hermanni
  • T. h. hercegovines
  • T. h. peloponnesica
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Želva zelenavá (Testudo hermanni) je býložravá suchozemská želva, jejíž přirozené životní prostředí je v jižní Evropě. Je zřejmě nejoblíbenější druh želvy chovaný v zajetí. Je chráněná statusem EU CITES A.

Obecně

Dorůstá 20 cm, v přírodě se vyskytují i větší jedinci. Karapax má žluto-hnědé nebo hnědo-černé zabarvení, které se může měnit při dlouhodobém pobytu ve venkovním prostředí. Je oblíbená pro svou aktivitu a poměrně nenáročný chov.

Areál rozšíření

Rozšířena je především v oblasti Řecka, balkánských států (až po Dunaj). Některé poddruhy žijí v Itálii, na Baelárech, Korsice, Sardinii, v jižní Francii a východním Španělsku (v tzv. katalánských zemích).[2] Má ráda volné stepní krajiny zarostlé keři, které poskytují dostatek stínu, se spoustou kamení. Ráda se schovává, a i když je aktivní ve dne, z úkrytu vylézá raději za šera, protože jí horko nesvědčí. Také ve venkovním výběhu se snaží vždy nalézt stín a bezpečný úkryt, kde by se mohla skrýt.

Chov

I když se jedná o býložravou želvu, neměla by být krmena výhradně bylinami. Kromě čerstvého listí ze stromů a dalších rostlin (jetel, pampelišky, vojtěška, kedlubny, ředkve...), je dobré jí občas dávat také seno. Z živočišné potravy pak pro doplnění výživy ráda jí vaječné žloutky, syrové maso (třeba i žížaly), ráda si pochutná třeba i na piškotu namočeném v mléce, ale jedná se o velice nezdravý doplněk!

Pro správný chov želvy je zásadní zajistit zvířeti dostatečný přísun ultrafialového záření. Ideální je venkovní chov s expozicí na slunci, při chovu v teráriu je zcela nezbytné zajistit dostatečný osvit umělým zdrojem UV záření[3][4].

Želvám je velmi vhodné doplnit stravu umělým zdrojem vápníku[2]. Komerčně nabízené vitamínové doplňky nejsou nutné, někteří chovatelé je dokonce označují za škodlivé a při nesprávném dávkování smrtící[5].

Ačkoli termín "suchozemská želva" sugeruje, že želvy vyžadují pobyt v suchém prostředí, opak je pravdou. Želvám je nutné zajistit trvalou přiměřenou vlhkost chovného prostředí. Nedodržení vede k různým problémům, zejména růstovým deformacím krunýře (zhrbatění).

Názory na to, zda je pro želvy zimnní spánek nutný se významně rozcházejí. Zatímco některí autoři a chovatelé tvrdí, že zimování je nutné i v prvním roce života[2], jiní naopak mají zimování v prvním roce za velmi rizikové a nedoporučují ho[6][7]. Praktické zkušenosti chovatelů nenaznačují, že by absence zimního spánku vůbec zvířatům škodila[8].

Ochrana

Želva zelenavá (Testudo hermanni) je chráněná statusem EU CITES, kdy želvy spadají do skupiny CITES "A". Želva zelenavá konkrétně do přílohy ES "A" a do příloha CITES II. Vlastník (majitel) želvy potřebuje tedy Cites dokumenty (REGISTRAČNÍ LIST exempláře ohroženého druhu živočicha nebo rostliny) a při prodeji či nákupu také výjimku ze zákazu obchodní činnosti (žlutý doklad). Vzhledem k tomu, že je většina želv přímo ohrožena vyhynutím a jmenovitě uvedena na seznamu CITES I, II a III, prodej a koupě je limitován podmínkami těchto dokumentů. S těmito dokumenty pak dochází k přeregistraci želvy na nového vlastníka (majitele). Prakticky to znamená, že neregistrovaná zvířata mohou být zabavena a pokud je znám jejich původ, na náklady majitele pak navrácena do místa původu.[9]

Zajímavosti

  • Želva zelenavá se dožívá 60-80, podle některých pramenů 50-100 let[4]
  • Pohlaví lze u želv spolehlivě určit teprve v šesti, obvykleji až v deseti letech
  • Pro suchozemské želvy byly uspořádány v březnu 2012 v Brně-Bystrci závody[10], pravděpodobně první oficiálně povolené v České republice[11]. Zúčastnila se čtyři zvířata, zvítězila šestiletá samice želvy zelenavé Wendy[12].
Želva zelenavá

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Galerie želva zelenavá na Wikimedia Commons

Šablona:Link FA Šablona:Link FA Šablona:Link FA Šablona:Link GA