Žabí vlas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Žabí vlas

řasa rodu Cladophora
řasa rodu Cladophora
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Oddělení: zelené řasy (Chlorophyta)
Třída: žabovlasovité (Cladophorophyceae)
Rod: žabí vlas (Cladophora)
Kütz., 1843

Žabí vlas (Cladophora) je rod vláknitých zelených řas [1] s sifonokladální stélkou, s vícejadernými buňkami, patřící do třídy žabovlasovité (Cladophorophyceae). Řasy dohoto rodu se vyskytují ve sladkých i slaných vodách.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V některých případech je nadřazený taxon, třída žabovlasovité (Cladophorophyceae) zařazována dovnitř třídy Ulvophyceae jakožto řád Cladophorales.[2]

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Rod žabí vlas (Cladophora) je jedním z rodů makroskopických zelených řas, který je obtížné zařadit. Je to hlavně kvůli velkým rozdílům v jejich vzhledu, který je silně ovlivněn stanovištěm, věkem a podmínkami životního prostředí. Existují dvě mnohobuněčné fáze jejich životního cyklu. Mají izomorfní haplo-diplontní rodozměnu, na gametofytu vznikají bičíkaté gamety, z nichž se po oplození vyvíjí diploidní sporofyt.[1]. Vypadají velmi podobně. Jediné čím lze rozlišit tyto dvě etapy od sebe, je buď jejich počet chromozomů, nebo přezkoumání jejich potomků. Druhy řas rodu žabí vlas mohou způsobovat velké problémy zásadními změnami podmínek mořského dna. Jejich vyšší výskyt je spojený především se zvýšeným obsahem fosforu a dusíku ve vodě. V buněčné stěně mají celulózu a arabinogalaktan.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Některé druhy - laoská Mekong Weed Kháy phen slouží jako jídlo.

V Laosu je žabí vlas Cladophora spp. (ໄຄ "kháy"-řeka-plevele či přesněji ໄຄຫີນ "kháy hǐ ː n" řeka-rock-plevele) se běžně jedí jako pochoutka. Řasy rostou na skalách a pod vodou se vytváří jasné skvrny ve vodě v povodí řeky Mekong. Nejčastěji jsou konzumovány listy v suchém stavu (ໄຄແຜ່ນ "kháy phɛ̄ ː n"-kháy-listy), podobně jako japonská nori, i když mnohem méně zpracované. Specialitou je suchý khai se sezamem, zatímco Vang Vieng je známý pro své pečené kháy listy. Mohou být konzumovány jako předkrm, nebo s jídlem. Kháy může být pojídán také syrova, v polévkách, nebo vařený .

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cladophora na anglické Wikipedii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Žabí vlas ve Wikimedia Commons

  1. a b KALINA, Tomáš; VÁŇA, Jiří. Sinice, řasy, houby, mechorosty a podobné organismy v současné biologii. Praha : Karolinum, 2005. 606 s. ISBN 80-246-1036-1.  
  2. NCBI webpage on Cladophorales. Data extracted from the NCBI taxonomy resources [online]. National Center for Biotechnology Information, [cit. 2007-03-19]. Dostupné online.