Šaunštejn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Celkový pohled ze severu
Šaunštejn - Loupežnický hrad - 2.jpg
Šaunštejn - Loupežnický hrad - 1.jpg

Šaunštejn (či Šauenštejn, německy: Schauenstein) byl skalní hrad založený na konci 14. století na pískovcovém útesu asi 1 km severně od obce Vysoká Lípa a 14 km severovýchodně od Děčína v dnešním Národním parku České Švýcarsko. Pískovcový útvar má nadmořskou výšku 340 m. Do dnešní doby se z hradu nezachovalo téměř nic, výjimkou je např. hradní cisterna. Bývá nazýván Loupežnickým hradem a je volně veřejnosti přístupný.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1413, byl založen jako vedlejší centrum správy a pro zajištění bezpečnosti obchodní cesty zvané Česká silnice. Hrad byl v majetku Vartenberků, později Berků z Dubé. Když se poměry ve státě uklidnily, hrad ztratil svůj vojenský význam. Pak zanikl v druhé polovině 15. století, poslední zpráva o hradu se datuje rokem 1490.

Vrchol pískovcového masivu

Samotná stavba[editovat | editovat zdroj]

Jednotlivá skaliska tvořící celý kamenný blok byla pospojována v horní části můstky. Dole stála dřevěná čtvercová věž, z níž se našly základy. Uvnitř je prostora ve tvaru džbánu, která sloužila jako cisterna nebo vězení.[1].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Zříceniny hradů výšinných, skalních, vodních. Praha : Olympia a.s., 1998. ISBN 27-005-98. Kapitola Šaunštejn - Loupežnický hrad, s. 95.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 50°52′10,01″ s. š., 14°21′12,3″ v. d.